Темата за убийството на границата се превърна в основна и в Народното събрание. В памет на загиналия полицай денят в парламента започна с минута мълчание. Последваха и политическите реакции.

ГЕРБ поискаха оставка на вътрешния министър Иван Демерджиев, а БСП внесоха промени в Наказателния кодекс, с които на каналджиите и длъжностните лица, които ги подпомагат, се отнема цялото имущество, налагат се глоби до 100 хиляди лева и лишаване от свобода от 5 до 20 години.

Партиите поискаха още да се спре и командироването на полицаи, а на границата да се пращат специално обучени професионалисти.

“Преди две години това беше невъзможно да се случи и не беше тема. Изключително слабо ръководство на МВР, което вече две години бездейства. Убеден съм, че Радев незабавно трябва да смени Демерджиев. Чегъртане от Рашков, после чегъртане на Рашков на хората, сега чегъртане на Рашков на рашковите хора“, заяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

Последва светкавична реакция на „Продължаваме промяната“.

 „Чух едни коментари как ние тука сме виновни. Значи, нас ни обстрелват от друга държава, а тук се търси вина в политическия противник. Кой бил министър, кой не бил министър. Такива глупости не бях слушал много отдавна. Рашков бил виновен, Демерджиев бил виновен а те невинните пребиха хората на площада“, заяви бившият вътрешен министър и депутат от „Продължаваме промяната“ Бойко Рашков.

Част от партиите предложиха конкретни мерки.

„Щатовете на гранична полиция, които се занимават с тази дейност да бъдат увеличени със съответния бюджет и хората да познават терена, задачите“, заяви лидерът на „Български възход“ Стефан Янев.

БСП поиска за трафикантите глоба до 10 000 лева, лишаване от свобода до 10 години и отнемане на цялото имущество, а за държавни служители, които им помагат: „лишаване от свобода до 20 години, глоба до 100 000 лева и също отнемане на цялото имущество. Трябват драконовски мерки за превенция и решаване на тези проблеми.“

„Не е проблема в размера на наказанията, а да бъдат разкривани престъпленията и бързо да отиват на съд“, заяви Атанас Атанасов от „Демократична България“.

А „Възраждане“ заговориха за война от парламентарната трибуна.

„Посегателството срещу български войници и полицаи на българската граница е акт на война. Не винаги войната се обявява от други държави, понякога се обявява и от терористични организации“, заяви Костадин Костадинов.

ДПС не коментираха случая, а Народното събрание поиска вътрешният министър спешно да им докладва ситуацията. Очаква се това да се случи до края на седмицата.