Отпадат протоколите за получаване на така наречения "човешки инсулин" за болните от диабет. По настояване на пациентски организации, от здравната каса обмислят облекчение на процедурата и за други заболявания.

До момента, за да получи така нареченит "човешки инсулин", пацинетът трябваше да отиде при специалист, който да му издаде протокол. След това да занесе протокола в здравната каса, където да му го заверят. И накрая да отиде при джи пи-то за рецепта.

С промяната отпада изискването за протокол, но не и за задължителните регулярни прегледи. И докато за диабетиците процедурата вече е по-лека, за много други пациенти тежката бюрокрация остава.

Преди 7 години на Йорданка й откриват множествена склероза. За да получава лекарствата си, на всеки 6 месеца извървява начертания на тази схема сложен път. Придружават я роднини и приятли, които за целта излизат в отпуск. „Не е възможно да бъдат и на работа, да бъдат и с мен. Специално за някои лекари се чака с часове, говоря за часове от порядъка на 8 часа", споделя жената.

От здравната каса ще поискат становище от националните консултанти за кои още заболявания процедурата може да се облекчи и протоколите да важат за 1 година, вместо за 6 месеца.

„Ще им посочим 7-дневен срок за обратна информация, за да може в десет дневен срок да си систематизираме нещата", заяви Маргарита Грозданова от НЗОК.

От пациентските организации настояват за електронен регистър, в който хората да следят пътя на протоколите и дали се спазват сроковете за тяхното одобрение. От касата са планирали изготвянето на подобен регистър, но дали ще има пари за него, не е ясно.