Отказът на независимия депутат Павел Шопов да сложи маска в парламента нагорещи страстите в пленарната зала. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева няколко пъти направи забележка на народния представител, а квесторите дори му осигуриха служебна, но той не пожела да я сложи.
Малко по-късно Шопов взе думата от трибуната на Народното събрание. Той заяви, че актовете за нарушаване на противоепидемичните мерки в парламента не трябва да му се изпращат по адрес, а да му се връчват лично на работното му място пред представители на медии.
В този момент председателстващият заседанието Емил Христов му спря микрофона и го помоли да напусне пленарната зала. След отказа му да слезе от трибуната, Шопов беше наказан – отстраниха го за едно заседание на парламента.
Скандалът обаче не приключи, а дори напротив – разрасна се. Депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски нападна колегите си от БСП заради същата причина - не носели маска.
„Никой не може да нарушава заповедите на правителството - другото е анархия и в този случай комунистическа. Тук мога да ви изброя половината днес или са без маски, или маските им са под носовете. Мастит професор излезе с маска под носа. "Г-н председател, от тук насетне българското Народно събрание е длъжно да въведе железни мерки. Не може цял ден тук, в тази зала, да има човек без маска. Хора да си свалят маските", заяви Гърневски, цитиран от „Фокус“.
Последва отговор от левицата. Зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски поиска Гърневски да бъде отстранен за поне три заседания заради обида.
„Спас Гърневски е олицетворение на упадъка и падението на парламента - искаме отстраняването му поне от три пленарни заседания. Поведението на г-н Гърневски е рецидив в пленарния живот в 44-ото Народно събрание. Неведнъж сме правили компромис и на председателки съвет за поведението на г-н Гърневски и това, че му прощавате два-три пъти днес вече стигна своя връх, когато от място ясно и публично всички го чуха, включително и камери и медии да обиди народен представител нееднократно, председател на парламентарна комисия", каза още Свиленски.
Искането беше отказано от Емил Христов с мотива, че вече е наложено наказание. Депутатът от БСП Иван Ченчев възрази и обяви, че социалистите не са съгласни заседанието да продължи, докато Гърневски е в пленарната зала.
Този скандал не е прецедент. След като стана задължително носенето на предпазни средства на обществени места, депутатите вече няколко пъти спорят за нарушаването на мерките в парламента.