Откриха пореден опасен химикал на територията на бившия торов завод "Химко" във Враца. Веществото е силно токсично.
Година след като от "Химко" бяха изнесени огромни количества серовъглерод, собственост на депутат от ГЕРБ, сега в друга част на комбината отново се открива опасна находка.
Екоинспекторите се натъкват на опасния химикал при проверка на складово помещение.
„Сградата никога не е проверявана. Там експертите се натъкнали на строителни материали и на трихлоретилен в 15 варела, всеки по 290 килограма“, съобщава инж. Николай Йорданов, директор на РИОСВ-Враца.
Общото количество е над четири тона, като проверяващите са установили съдържанието по наличните надписи.
„Трихлоретиленът е опасно химично вещество, канцерогенно, причинява рак, дразнене на кожа, на очи, използва се като разтворител, обезмаслител, използвал се е дори в химическото чистене за почистване на дрехи“, казва Христо Христов, директор на Дирекция "Превантивна дейност и контрол".
От 2016 г. обаче употребата му е забранена, освен с изричното разрешение на Европейската агенция.
Собственик на имота и опасното вещество е банка. Оттам обясниха за bTV по телефона, че са знаели какво стопанисват, но са се надявали на сделка с украински купувач, който впоследствие се е отказал.
„В настоящия момент се охраняват – преди време не знам“, казва директорът на РИОСВ-Враца.
За щастие, не са установени течове от опасния химикал.
След предписанията на екоинспекцията се търсят варианти за извеждането и обезвреждането на химикала. Това трябва да стане до края на ноември.
Миналата година с подобна процедура и след намесата на bTV от "Химко" бяха изнесени 110 тона опасен серовъглерод.
Най-вероятно трихлоретиленът ще бъде изнесен и обезвреден в чужбина, защото в България няма лицензирана фирма, която да се справи с тази задача.