На изхода на София на магистрала „Тракия“ има голяма опашка от автомобили пред трите почивни дни за 1 май. Километрични са и опашките от коли, които искат да поемат по магистрала „Хемус“.
Ситуацията е подобна на дните преди Цветница и Великден.
Пътна полиция призовава гражданите да ограничат пътуванията си, с цел спазване на въведените мерки.
От МВР предупредиха още, че ще засилят проверките на шофьорите за алкохол и наркотици.
Над 55 000 са проверените до момента подадени декларации за пътуване, съобщиха по-рано през деня от МВР.
От тях около 3 500 са засечени като такива с неверни данни. Около 200 са започналите досъдебни производства за това.
В декларацията, която оставяме на КПП заявяваме, че сме наясно с член 355 от Наказателния кодекс – или с мерките срещу заразата. Лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 000 до 50 000 лева може да е наказанието за неизпълнение. Това касае и всички, излъгали на пунктовете.
Не е основателно производствата да стигат до съда обаче смята адвокат Мария Петрова.
„Това че някой е сложил точка 6, че съществува такъв кодекс далеч не означава, че дори да декларира нещо с невярно съдържание, ще носи отговорност по този член“, посочва адвокатът.
Другият член, по който евентуално може да се търси отговорност е 313, коментира адвокат Енчо Симеонов. Там глобата е от 100 до 300 лева.
„Правилата, които бяха въведени, всъщност се съдържат в една заповед на министъра на здравеопазването, но тя не попада в изискването на член 313 и тя не може да бъде основания за търсене на наказателна отговорност“, уточнява Енчо Симеонов.
Макар и с вярно съдържание, някои граждани нямат възможност да оставят декларацията си, защото властите ги връщат. Ивайло има къща извън София и на Великден не е успял да стигне до нея.
„Трябваше по великденските празници да си отидем, за да можем да подготвим градината вече за засаждане на култури, но ни спряха, въпреки че имахме нотариален акт със семейството ни“, споделя той.
Сега Ивайло ще направи втори опит. А ще успее ли зависи от преценката на полицаите.