Денонощие с трудни решения за властите и огромно напрежение за хората в Монтанско. Там положението с проливните дъждове продължава да е тревожно.

Критично високите нива на язовирите и реките изправиха „на нокти“ властите и предизвикаха среднощни заседания, от чиито решения зависеше здравето и живота не на стотици, а на хиляди хора. И докато те вземаха тези решения, пострадали от наводненията или се готвеха за евакуация, или продължиха да се справят с последствията. Немалко от тях останаха единни в тези тежки дни.

След две повторни наводнения в берковското село Боровци, къщата на 85-годишната Боряна потъва във вода. „Вътре стоя и това е, не излизам“, казва Боряна Цветкова, която живее в село Боровци.

Пожарникарските помпи не успяват да отводнят двора. На помощ идват и съседите. „Просто искам бабата да има достъп навън и да стъпи на земя“, обяснява Нина Кръстева от селото.

„Това е мой проблем - викам багер, прекопавам, слагам тръби“, обяснява и Митко Крумов. „Нещо трябва да се нареди, нещо ще се нареди“, отбелязва Надка Кръстева от село Боровци.

Препълнените язовири наложиха спешно вземане на решение за изпускане на количествата вода от „Огоста“. Населени места от Врачанско и Монтанско се готвеха за евакуация. Количествата бяха запазени, до евакуация не се стигна.

„Ние бяхме изправени всички пред екстремални явления - в рамките на час, час и половина до два часа. Валежи от порядъка на 60 до 70 литра на квадратен метър имаше“, обяснява гл. комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН.

„Правим всичко възможно да поддържаме нивото на язовир „Огоста“ в оптимално ниво“, попълва Валери Димитров, областен управител на Монтана.

„Възстановяването на щетите в Монтана може да надхвърли милиард“, заяви днес и премиерът акад. Николай Денков.

Валежите над Северозапада спират, изпускането на язовир „Огоста“ обаче продължава. В неделя в региона почти не валя и дори се показа слънцето, а с края на този ден се отменя и частичното бедствено положение за три монтански общини.