Според намерените монети при археологическите разкопки на Бонония, България (Второто българско царство) е съществувала до 1420-1422 г., преди да падне под турско робство.

Това обяви археологът проф. Николай Овчаров във Видин, цитиран от БТА.

Новите артефакти доказват, че Видинското царство е просъществувало до по-късен период от този, който ни е познат от историята – не до 1396 година с пленяването и гибелта на цар Иван Срацимир, а до 1421 – 1422 година, когато начело е бил неговия син Константин.

Проф. Овчаров уточни, че от намерените около 200 монети само две са на османски владетели – на султаните Баязид и Мехмед I Челеби. Много повече османски монети са открити от периода след 1420 година, по времето на султан Мурад II и след това.

Установено е значително наличие на монети от различните периоди на монетосечене на цар Иван Срацимир, както и на влашки воеводи.

 

Това е много важно археологическо доказателство, че Видинската държава е съществувала до 1420-1422 г. и потвърждава хипотезата на проф. Пламен Павлов и проф. Иван Тютюнджиев. Според нея на базата на данни главно от западноевропейски извори около 1396 г. всъщност Иван Срацимир е отведен, но остава неговия син Константин. Или Видинското царство остава да до неговата смърт, уточни проф. Овчаров.

Тези доказателства са много важни за нашата история, защото съм сигурен, че съвсем скоро ще влезе и в учебниците – България пада под Османска власт не в 1396 г., а в 1420-1422 г. около смъртта на Константин, подчерта проф. Николай Овчаров.

Снимка: Община Видин

При археологическите разкопки е намерена керамика от 11 до 18-19 в. и сграфитокеремика от 12-13 в. Има много богат предишен период (11-12 в.), вкл. с поправки на крепостната стена, отбеляза доц. Димитров. И уточни, че преди две години е открит печат на стратега на Видин от т.нар. Византийското владичество, от 1003 г.,  на първия стратег на Василий II, който започва да управлява крепостта.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK