Поставянето на ваксина срещу херпес може да помогне не само за вирусната инфекция, която причинява болезнени обриви - нови изследвания показват, че тя може да намали и риска от сърдечни заболявания.

Проучването е публикувано в понеделник в European Heart Journal, пише CBS news.

Изследователите установяват, че хората, на които е направена ваксината, са с 23% по-нисък риск от сърдечносъдови болести, включително инсулт, сърдечна недостатъчност и коронарна болест на сърцето, в продължение на 8 години.

В мащабното проучване са участвали повече от 1,27 милиона южнокорейци на възраст над 50 години. Започвайки от 2012 г., изследователите проследяват кои от тях са получили жива ваксина срещу херпес - отслабена форма на вируса на варицела зостер. Резултатите са сравнени с показатели за сърдечносъдово здраве, като са взети предвид фактори като възраст, пол, доходи и начин на живот.

Резултатите показват, че ваксинацията намалява общия риск от сърдечносъдови заболявания с 23%, риска от инсулт и инфаркт с 26%, сърдечна недостатъчност с 26% и коронарна болест на сърцето с 22%.

Ефектът е най-силно изразен през първите две-три години след ваксинацията, но известна защита се запазва до осем години. Ваксината е имала особено силен ефект върху мъжете, хората на възраст под 60 години и тези, които са имали нездравословен начин на живот, като пушене, пиене на алкохол или заседнал начин на живот.

Учените смятат, че този ефект може да се дължи на факта, че херпесът причинява възпаление и увреждане на кръвоносните съдове, което увеличава рискът от тромбоза и сърдечни заболявания. Ваксинацията, като предотвратява активирането на вируса, намалява тези рискове.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK