Паметник на Девета пехотна Плевенска дивизия беше открит в Плевен.
Мемориалът, който е първият от такъв мащаб, издиган през последните 75 години, е посветен на една от най-големите победи на Българската армия през Първата световна война – битката при Дойран.
В Първата световна война усилията на българските войници оставят златни отпечатъци в световната военна история. Воюва и Девета пехотна плевенска дивизия.
Потомъкът на герой от плевенската дивизия Цветан Лесидренски си спомня за делата на своите предци.
„Тодор Луканов Дейков от Долни Дъбник. При Дойран са се били и е получил четири ордена за храброст. Той се е бил като старши подофицер от артилерията и с картеч е срещал нашествениците.", разказва Цветан.
В семейния архив Цветан Лесидренски е запазил снимки и един от петте ордена за храброст. Останалите четири не успял. Били са откраднати.
Тържествата по повод събитието започнаха от площад „Възраждане” в Плевен с изпълнение на военни духови оркестри и демонстрации на строеви хватки и оръжие.
Пет скулптури са обединени в новия мемориал – на ген. Вазов и на четирима от неговите войници. Величието на ген. Вазов е признато приживе дори от тогавашните му противници. А успешните битки на Девета пехотна плевенска дивизия остават в историята на световната война като Дойранската епопея.
Идеята за увековачаване подвига на Плевенската дивизия е на повече от осемдесет години. Патрон на инициативата за изграждането на паметника е министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Ведомството, дарители, Съюзът на запасните офицери и сержанти и местният общински съвет събират около 220 хиляди лева.
„Тогавашните му противници, които той е победил, двайсет години по-късно още приживе го признават за един велик военачалник.", казва министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Това е „приятен ден, защото си спомняме за нашите предци, дали живота си и отстоявали при Дойран нашата свобода.", споделя Цветан Лесидренски.