Откриха древен град в Северна Македония, може да е изгубена столица

Възможно е исторически личности да са минали през района за сблъсъка с Клеопатра и Марк

Снимка: pixabay.com

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  07:03 ч. 10.04.2025 г.

Неотдавнашната археологическа работа в Градище, близо до село Църнобуки в Северна Македония, е разкрила, че там е съществувало много по-значително древно селище, отколкото се смятало първоначално.

Досега се смяташе, че обектът е просто военен пост, изграден за защита от римски нападения, но нови разкопки разкриват доказателства за проспериращ град, който е бил много по-стар, отколкото учените са очаквали. Само акрополът се е простирал на площ от поне седем хектара, предаде БГНЕС.

Досега археолозите са открили каменни брадви, монети, глинен билет за театър, керамични съдове, части от игри и текстилни инструменти, които предоставят осезаеми доказателства за процъфтяващо селище, датиращо от поне 360 г. пр.н.е., преди възхода на Рим.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Археологът Ник Ангелов предполага дори, че обектът може да е изгубената столица на царството Линкестис – древното селище, основано през VII в. пр. н. е.

„Това откритие е важно. За да се подчертаят сложните мрежи и властови структури на древна Македония - особено като се има предвид местоположението на града по търговските пътища към Константинопол. Възможно е дори исторически личности като Октавиан и Агрипа да са минали през района на пътя за сблъсъка с Клеопатра и Марк в битката при Акциум“, заяви той.

Следете всички най-важни теми, като последвате btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

 

Най-четени
Най-нови