Отец Рафаил е бил игумен на Кладнишкия манастир "Св. Николай Мирликийски Чудотворец" и завеждащ енорията при манастирския храм за Софийска света митрополия. Той е и доброволен консултант при Центъра за подкрепа на деца в риск към Конфедерация за защита правата на децата. Възпрепятстването да се отиде в църквата за някои хора ще създаде дискомфорт, но в името на безопасността това е редно да го преглътне, каза отецът за сайта Ladyzone.bg. 

- Очаква се струпване на много хора в църквите на Великден. Трябваше ли те да бъдат затворени все пак?

За разлика от Гърция, Италия и други държави, българските църкви не се препълват. С изключение на Великден. Тогава се получава голямо струпване там. Случва се най-вече в т. нар. атрактивна част на Великден. Самата Света литургия започва около 1:00 часа. Тогава, традиционно, в храма остават много малко хора. Това са тези, които наистина знаят за какво да отишли.

Спокойно можеше да се направи така, че атрактивната част да се излъчи по телевизията, а храмовете да бъдат отворени чак към 00:45 часа за Светата литургия. Тогава повечето хора са си тръгнали, а след тях остават само черупки от яйца. В храма остават само т.нар. "църковни хора" – които се изповядват и причестяват. Те са около 1,8-2% от населението.

- Може ли човек да е близо до Бог, но едновременно с това да си остане вкъщи?

Връзката с Бога е нещо интимно. Самата дума „църква“ означава събрание. Вярващите се събират и това е вратата към светата евхаристия. Когато имаме форсмажорни обстоятелства, като в случая - заразна болест, която не познаваме, струпването на хора не е препоръчително. Спокойно може, в църквата да се призоват само хората, които ще се причестят, другите - да си останат вкъщи.Това все пак ще бъде само временна мярка.

При всяко положение, за един църковен човек възпрепятстването да иде в църквата ще създаде дискомфорт. Но в името на безопасността може да го преглътне.

Цялото интервю с отец Рафаил може да прочетете и чуете на LadyZone.bg: