На 15 август Православната църква отбелязва Успение на Пресвета Богородица.

Св. Богородица се почита като закрилница на майчинството и на жените и защитница на семейното огнище. Празникът е честван от всички жени, затова в този ден не се подхваща женска работа.

На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.

В България празникът е краят на Богородичните пости, които продължават две седмици. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Днес празнуват всички, които носят името Мария, Mариaнa, Mариянa, Mариo.

Празникът се отбелязва с литургии в цялата страна. По традиция една от най-тържествените е тази в Троянския манастир "Успение Богородично".

От рано сутринта стотици хора от цялата страна изпълниха двора на светата обител.

Празникът започна с тържествена литургия, отслужена от игумена на Троянския манастир епископ Сионий.

По-късно свещениците изминаха пътя до параклиса, където според легендата се е случило първото чудо, заедно с много миряни, които се докоснаха до чудотворната икона на Св. Богородица.

Хиляди хора се събраха и в Рилския манастир. Днес там обаче има забрана да се палят огньове в местата за отдих около манастира, а полицаи и жандармеристи следят за това.

"Патрулите са насочени по основното трасе към паркинга и към местата за отдих, където евентуално ще се случва паленето на огньове и отстраняването на такива", заяви инсп. Велин Ингилизов от РУП - Рила.

"Гората е дар Божий и трябва да я пазим, а този дар е за нас, човеците", призова игумен Евлогий Адрианополски.