Отбелязваме Световния ден на кръводарителя. Денят е обявен с резолюция WHA58.13, приета на 58-ата сесия на Световната здравна асамблея на Световната здравна организация (СЗО) на 23 май 2005 г., показва информация на отдел „Справочна“ на БТА.

Тазгодишната кампанията е с надслов „20 години празник на даряването: благодарим на кръводарителите!“, казаха от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ).

Целта е изразяване на благодарност към кръводарителите, както и да се подчертае постоянната необходимост от редовно и безвъзмездно кръводаряване.

С акция по кръводаряване и церемония по награждаване на кръводарители с принос към каузата Българският Червен кръст отбелязва Световния ден на кръводарителя. Инициативата се провежда съвместно с НЦТХ и ще се състои днес, от 9:30 ч. в централата на БЧК в София, на бул. „Джеймс Баучер“ 76.

Желаещите да дарят кръв могат да го направят от 9:30 до 12:30 ч. във фоайето на централата на БЧК. Те ще бъдат посрещнати от доброволци на БЧК и екипи на НЦТХ, посочиха от организацията.

По-късно, от 11:00 ч. в зала „Музейна“ на БЧК, ще се състои церемония по награждаване на кръводарители с принос към каузата. С плакети, грамоти и предметни награди ще бъдат отличени 11 индивидуални и институционни кръводарители от София, допринесли за популяризирането на кръводаряването, съобщиха от БЧК.

Военномедицинска болница също ще отбележи Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител. През целия ден, от 8:00 до 16:00 ч. всеки желаещ ще може да дари кръв в Центъра по транфузионна хематология към лечебното заведение, който по-рано тази година беше реновиран. Насърчаването на безвъзмезното кръводаряване е една от мисиите на ВМА, казаха от лечебното заведение и припомниха, че Центърът приема кръводарители всеки ден.

Кой може да дарява кръв

Кръводарител може да стане всеки човек на възраст между 18 – 65 години, който тежи повече от 50 кг. и не е приемал медикаменти поне 48 часа, се посочва на страницата на НЦТХ. 

Кръводаряването отнема около 30 минути. В началото дарителят отговаря на въпросник за здравословното си състояние. Следва преглед от лекар. Взимат се 2-3 капки кръв от пръста, която се изследва за нивото на хемоглобин и кръвната група. Ако лекарят разреши, доброволецът дарява 450 мл. кръв за около 5-7 минути. Всички консумативи, използвани по време на кръводаряването, са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба и не съществува никаква опасност от зараза по кръвен път, уверяват от Центъра.

След кръводаряване дарителят получава бележка за два дни отпуск, подкрепителна закуска, подарък, а при изрично изразено желание и резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.

Мъжете могат да даряват кръв пет пъти в рамките на една календарна година, а жените –четири пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца, уточняват от Центъра. 

Българска организация за доброволно кръводаряване призовава да насочим вниманието си към сериозния дефицит на кръводарители