Днес отбелязваме Деня на радиото и телевизията – празник за всички, които работят в двете институции.
Отбелязва се всяка година на 7 май – денят, в който през 1985 г. Александър Попов представя пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург своето изобретение – първият радиоприемник.Той приемал и предавал електрически сигнали на големи разстояния без проводник.
Уредът на Попов дал възможността да се предават сигнали благодарение на морзовата азбука.
За първи път денят е отпразнуван през 1945 г. – на 50-тата годишнина от изобретението на руснака. Отбелязва се в Русия като Деня на радиото, а у нас – Деня на радиото и телевизията.
Според сведенията Попов успява да изпрати сигнал от една стая в друга името на немския физик Хайнрих Херц. Най-вероятно го прави в негова памет, тъй като Херц почива година по-рано.
Фактът, че за първи път е предадена информация, а не просто електрически сигнал, е достатъчно основание Попов да се сочи като изобретателя на радиото.
Четири години по-късно руснакът включва към радиоприемника и телефонна слушалка. А според договор от 1907 г. между България и Русия до варненското село Франга (днес Каменар) започва да работи и първият български безжичен телеграф.
Известен факт е, че през следващите десетилетия, а и до днес, радиото е основно средство за осведомяване и изпращане на далекосъобщения.
Освен в България и Русия – Международен ден на телекомуникациите се отбелязва в редица страни на 17 май.