На 21 януари се отбелязва Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари).

От 1951 г. 21 януари е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.

В народния календар Бабинден е един от големите женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са бабували на родилките.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо.

От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е изродила червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.

В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три годинки, за да ги благослови.