България отбелязва 187 години от рождението на Васил Левски. В редица градове в страната ще има чествания и поднасяне на венци пред паметниците на Апостола на свободата. 

Честванията вече започнаха на 11 юли от паметника на Апостола на свободата в Плевен с официалното откриване на Националния поход „По стъпките на Апостола“.

За 30-и път 250 участници от различни градове на страната се включиха в предизвикателството да прекосят билото на Централния дял на Стара планина.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По традиция походът завършва в родния град на Левски Карлово, където всички участници ще бъдат посрещнати тържествено на площад „Васил Левски“ в града и ще участват в събитията, посветени на 187-ата годишнина от рождението на великия българин, под патронажа на президента Румен Радев.

18 юли е и официалният празник на града, а Националният музей „Васил Левски“ в Карлово е една от основните институции, ангажирана с проявите.

Сутринта бе отслужена литургия в църквата „Св. Никола“. По-късно на площад „Васил Левски“ ще бъдат поднесени цветя пред гроба на майката на Левски Гина Кунчева.

Официалната програма в града ще завърши с изнасяне на знамето на Карловския революционен комитет и тържествена митинг-заря на централния площад. 

В националния музей „Васил Левски“ могат да бъдат видяни косите на Апостола. Музеят е домакин и на редица събития. Какви са те – вижте във видеото.

Васил Иванов Кунчев, познат като Васил Левски, е революционер, идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение, Апостол на българската свобода (1837-1873).

Той е участник в Първата българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско, и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети.

През март същата година се включва в четата на Панайот Хитов и е избран за знаменосец. Включва се във формирането на Втората българска легия (1867-1868). Осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на която изгражда първите революционни комитети в Ловеч, Плевен, Карлово, Сопот за подготовка на въоръжена борба срещу поробителите.

Участва в създаването и е избран за член на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния (1869). Изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в България (27 май 1870). На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април-4 май 1872) е утвърден за „главен апостол на цяла България, Тракия и Македония“, след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.