България отбелязва 187 години от рождението на Васил Левски. В редица градове в страната ще има чествания и поднасяне на венци пред паметниците на Апостола на свободата.
Честванията вече започнаха на 11 юли от паметника на Апостола на свободата в Плевен с официалното откриване на Националния поход „По стъпките на Апостола“.
За 30-и път 250 участници от различни градове на страната се включиха в предизвикателството да прекосят билото на Централния дял на Стара планина.
По традиция походът завършва в родния град на Левски Карлово, където всички участници ще бъдат посрещнати тържествено на площад „Васил Левски“ в града и ще участват в събитията, посветени на 187-ата годишнина от рождението на великия българин, под патронажа на президента Румен Радев.
18 юли е и официалният празник на града, а Националният музей „Васил Левски“ в Карлово е една от основните институции, ангажирана с проявите.
Сутринта бе отслужена литургия в църквата „Св. Никола“. По-късно на площад „Васил Левски“ ще бъдат поднесени цветя пред гроба на майката на Левски Гина Кунчева.
Официалната програма в града ще завърши с изнасяне на знамето на Карловския революционен комитет и тържествена митинг-заря на централния площад.
В националния музей „Васил Левски“ могат да бъдат видяни косите на Апостола. Музеят е домакин и на редица събития. Какви са те – вижте във видеото.
Васил Иванов Кунчев, познат като Васил Левски, е революционер, идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение, Апостол на българската свобода (1837-1873).
Той е участник в Първата българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта му е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско, и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети.
През март същата година се включва в четата на Панайот Хитов и е избран за знаменосец. Включва се във формирането на Втората българска легия (1867-1868). Осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на която изгражда първите революционни комитети в Ловеч, Плевен, Карлово, Сопот за подготовка на въоръжена борба срещу поробителите.
Участва в създаването и е избран за член на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния (1869). Изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в България (27 май 1870). На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април-4 май 1872) е утвърден за „главен апостол на цяла България, Тракия и Македония“, след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.