Държавата започна да настанява бежанци от Украйна в буферните зони в Сарафово и Елхово. Много от украинците обаче предпочитат сами да намерят места за настаняване. В Сливен към 18 ч. пристигнаха украинските бежанци от морето – 340 души, сред които 160 деца.

Хората бяха притеснени, но са се съгласили, защото са им казали, че ще престоят в буферния център 5 дни, след което ще бъдат преместени в бази.

В центъра в Елхово днес отвориха врати за журналистите, за да покажат условията, в които ще бъдат настанени украинските бежанци. Минути по-късно пристигнаха и първите украински семейства, които останаха възмутени от условията.

"Това е временен център, който ще бъде само до няколко дни, докато се организира транспортирането на чужденците в други бази“, обясни главен инспектор Димитър Димитров, началник на Центъра в Елхово.

По-рано от Варна във влака за Сливен и вероятно към базата в Елхово се качиха 338 бежанци - предимно жени с деца и пенсионери, настанени досега в хотели в "Златни пясъци" и Бяла. Сред тях Анна от Донецка област.

"Не знам къде ще ни разпределят, но нямам притеснения. Откакто дойдохме в България срещнахме само добри и отзивчиви хора. Всички ни помагат. Подариха китара на детето ми. Благодарим за всичко", каза Анна.

В същото време през последните дни пред полицейското управление в "Златни пясъци" се наблюдава засилен поток от украинци, които се отказват от статута за временна закрила. Причината - заминават за други държави или се завръщат в Украйна.

"Отивам да работя в Полша. Аз съм лекар, а там за лекарите има много добри условия да упражняват професията си", каза Лена Галенка.

И във вътрешността на страната - бежанци продължават да отказват настаняване, като в станцията за ученически отдих и спорт на хълма Света гора край Велико Търново, където вчера 20 души трябваше да бъдат настанени.

"Там имаше мухъл на стената. Не е пригодно мястото за живот, защото всички сме с деца, по-малки и по-големи“, заяви Надя Изекала.

Вижте как изглежда почивната база край Велико Търново:

"Топла вода, бойлер, баня. Легла, бельо - застлано, ново. Когато откажат, както е в случая, трябва да подпишат декларация, че се отказват, с което държавата губи ангажимент към тях. Нито един не пожела да разпише", съобщи Иван Вачев, домакин на базата за отдих във Велико Търново.

В момента групата е настанена в хотел в Горна Оряховица. От друг хотел пък днес изпратиха пребивавалите там в продължение на 3 месеца.

„Децата на море искат. Не знаем къде ще отидем“, оплака се Тамара.

В автобус с варненска регистрация се качиха 31 украинци.

Колко от бежанците ще останат във временния център в Елхово, все още не е ясно. Той има денонощно видеонаблюдение и охрана, за да не влизат външни хора.

Бежанците ще бъдат на свободен режим, ще имат осигурена храна и медицинска грижа.

По обед 120 бежанци от Слънчев бряг бяха доведени с автобуси в базата на военното министерство в Сарафово. Те са настанени в самите блокчета, които са с капацитет за около 250 души.

За други 1000 започна изграждането на палатков лагер, разположен отзад на поляната. Разпъването на палатките ще отнеме около 2 дни, като те ще бъдат оборудвани с легла и климатици. Базата е под полицейска охрана. 

По обед първите автобуси влязоха зад строго охранявания портал на базата в Сарафово, след като условията бяха проверени от Комисариата за бежанците към ООН.
 
"Хигиенни условия, храна, настаняване, и подслон. И да има хора, с които да могат да комуникират бежанците и особено тези, които са най-уязвими. Всъщност приоритетът би трябвало да бъде сега да се намерят хората, които имат най-големи специални нужди", заяви Борис Чеширков.

Марина, сестра й и общо четирите им деца чакаха с куфарите къде ще бъдат преместени. Не могат да се върнат в Днипро. Отказали са и безплатните билети за Румъния. 
 
"Вчера не заминахме за Букурещ, защото казаха, че ще разселят всички и ако сега ни отведат в някакви палатки, не знам какво ще правим. Безплатен билет за Букурещ вече нямаме", каза Марина.
 
"Директното настаняване в държавни бази на украински граждани приключва. Всеки, който желае да бъде настанен в държавна база, първо трябва да мине през буферен лагер да се установят реално неговите нужди“, информира Пламен Янев, зам.-областен управител на Бургас.
 
Изхранването на бежанците в буферния център е поето от социалния патронаж, а на бебетата – от Детската млечна кухня към общината в Бургас. За хората със специфични нужди ще се ползва дарителската сметка на Областната управа за подпомагане на украинските бежанци.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement