Стотици хиляди левове годишно са парите от данъците и таксите, които плащаме, за увредено имущество, издраскани стени или изхвърлени отпадъци. Това показват данни на Националното сдружение на общините в България.
Оттам алармират за ръст при вандалските прояви по места. Повече от 1 милион лева харчи София годишно за ремонт на щети от вандализъм. Парите са от бюджета на града, отчитат от общината.
Велико Търново пък отделя над 100 000 лева годишно за поправка на счупени пейки, беседки, детски площадки и паркове. През последните две години местната власт наблюдава рецидив на вандалските прояви.
За разчистване на незаконни сметища се използват пари от таксата за битови отпадъци, която плащаме гражданите. Местната власт предупреждава, че е ограничена в правомощията си да налага наказания, защото масово няма свидетели на нарушенията.
Всеки ден вандали рушат, казва кметът на столичния квартал „Витоша“
„Най-фрапантният случай е в новостроящо се спортно игрище в квартал Симеоново щетата е за близо 30 000 лв., откраднати са 13 много модерни лед осветителни тела, врати“, каза Теодор Петков.
В Царево деца изсипаха бутилка с веро в градския фонтан, чието почистване струва 1000 лева на общината.
Поне 4-5 пъти в годината общината в Бургас разчиства незаконни гета от самонастанили се групи от съседни области. Последният случай е от преди дни и те отново са тук. Само за 6 месеца общината в Бургас е похарчила 150 000 лева за щети от вандали.
Над 100 000 лв. годишно пък дава Велико Търново. В Дебелец непълнолетни посегнаха на безплатната градска тоалетна.
„Като стойност на щетата не са в такъв голям размер, единично казвам. Като ги сумираме е съвсем друга работа и не подлежат на този разход, който е осъдителен - минималната работна заплата“, каза кметът на Дебелец инж. Снежана Първанова.
В Казанлък се справят трудно с планините от боклук, като само за миналата седмица са извозени 75 тона отпадъци.
„Почистването е от таксата „сметка“, която се събира от всички граждани“, обясни директорът на общинското предприятие Теменужка Люцканова.
За няколко дни са събрани 19 тона отпадъци в пловдивския квартал „Столипиново“.
„Средно между 3000-4000 лева ни струва поддръжката на този район“, каза директорът на ОП „Чистота“ към Община Пловдив Димитър Георгиев.
Почистването на нерегламентирани сметища в цялата страна струва на данъкоплатеца между 90 000 и 150 000 лв, месечно.