След 8 дни фирмите в България масово ще са задължени да събират разделно своите отпадъци от хартия, пластмаса, стъкло и метал. Това изисква приетият през лятото Закон за управление на отпадъците. Дни преди новата екоразпоредба да влезе сила нито бизнесът, нито администрацията и общините са наясно, кой какво трябва да изпълнява и как да се санкционират нарушителите.

Новата еко разпоредба важи за всички фирми и занаятчии, магазини, кафенета, ресторанти. Дори за онези, които управляват малък административен офис, въпреки че не произвеждат никакви стоки, чийто опаковки да замърсят природата. Изключение ще се прави единствено в общините, където няма изградена система за разделно събиране на отпадъците и в населените места с по-малко от 5000 жители.

Досега такова задължение имаше само за производителите на стоки, чийто опаковки виждаме и понякога подритваме по улиците. Глобата по закон за първо нарушение е от 3 до 6 хиляди лева, а при повторно - от 6 до 20 хиляди лева. Въпросът е кой и как ще санкционира нарушителите.

Регионалният инспекторат към екоминистерството в столицата отказа интервю с експерт пред камера с разяснения как фирмите трябва да изпълнят закона за разделно събиране на отпадъците. Но отговори с официално писмо.

"Първа стъпка за изпълнение на задължението за разделно събиране на отпадъци е актуализирането на общинските наредби. Така ползвателите на съответните обекти ще бъдат запознати с условията и реда, въведени на територията на съответната община", пише в него.

Но общините в страната масово отговарят, че те нямат такава специална наредба. Българската асоциация по рециклиране посъветва фирмите да не бързат да купуват кошчета за разделно събиране. Но задължително да подпишат договор с фирми, които имат еко разрешително за събиране на такива отпадъци.

Всеки търговец с малък магазин или офис ще плаща годишно такса между 50 и 100 лева за договор с такава специализирана фирма. А какво става с боклука засега не е ясно.
Българска асоциация по рециклиране смята, че фирмите във време на криза не трябва да купуват специалните кошчета, които може да струват на бизнеса до 70 милиона лева.

Търговците, с които разговаря bTV масово не знаеха за новия закон. Но той влиза в сила от 1 януари. От еко министерството подчертават, че фирмите не е нужно да променят каквото и да е било в своите офиси или в търговските обекти и панически да се снабдяват със специални кошчета за разделно събиране на отпадъци.

Просто трябва да имат подписан договор със специализирана фирма. Засега никой от администрацията не се ангажира кога ще започнат проверките и ще има ли преходен период без глоби, а само със предписания към фирмите.