От следващата година осиновителите ще могат да ползват едногодишен отпуск по майчинство за отглеждане на дете от 2 до 5 години. Това решиха депутатите с приемането на промени в Кодекса за социално осигуряване.

Докато отглеждат детето си, осиновителите ще имат право на парично обезщетение, а времето ще се брои за осигурителен стаж. Родителите ще могат да си останат в къщи за още една година докато детето навърши пет години.

Според текста в закона, лице, осиновило дете от 2- до 5-годишна възраст преди 1 януари 2014 г., има право на парично обезщетение за остатъка до 365 дни, считано от деня на предаването на детето за осиновяване.

Майката осиновителка ще може да се възползва от платения отпуск по майчинство не по-късно от навършване на петгодишна възраст на детето. За времето на платения отпуск тя ще получава месечно обезщетение от 90% от заплатата си.

Досега осиновителите имаха право да ползват платен отпуск. Идеята е с промените да се стимулира осиновяването на деца.

Всяка година около 150 български семейства стават дом за изоставени деца от 2 до 5 години. Ирина Тодорова е психолог и е помагала на семейства, които осиновяват деца, да минат през трудния период на свикването. Това са деца, които са живеели в институции, и дори не знаят какво означава семейство, казва специалистът.

„Това решение една година да бъдат заедно би подпомогнало много и едните и другите. И вероятно би направило осиновителския процес още по-успешен, тъй като има много случаи, в които в процесът на сблъскване с трудностите, възниква въпросът в осиновителските семейства: „ще мога ли да се справя". Възникват въпроси „ще преодолеем ли трудностите, ще се случи ли", обясни Тодорова.

Практиката показва, че за да се адаптират помежду си, членовете на новото семейство се нуждаят средно от 18 месеца. В България всяка година има близо 600 осиновявания на деца от различна възраст. Управляващите обещават да помислят и как по-лесно да се случва процедурата.