Новият министър на образованието Анелия Клисарова разпореди проверка по казуса с единственото болнично училище в столицата. Въпреки че процедурата по закриването му е спряна, все още не е ясно каква ще е съдбата му. В подобно положение са и останалите заведения.

За 10-годишния Георги обучението в болницата, в която ходи на рехабилитация, е единствен вариант. „Много добре вървят нещата при него като приемане на материала, възпроизвеждане. Вече има обратна връзка с преподавателя. Затова нашата болка е в това, че първо губим тези преподаватели”, обясни бащата на момчето Начко Балински.

Преподавателите от 99-о болнично училище работят с деца в общо 9 социални заведения и дневни центрове. Сред пациентите има и ученици с онкохематологични заболявания.

„Лечението на децата е изключително дълго и те няма как по друг начин да посещават нормалното училище. Когато едно дете няма да може да ходи на училище, някакси е много трудно преживяването, а когато дойде все пак учител в болничната стая, детето разбира, че не всичко се е променило съвсем”, убедена е Маргарита Борисова от сдружение „Деца с онкохематологични заболявания".

Мария Велинова е в 99-о училище от 14 години. Твърди, че не всеки може да се справи с работата. „Ние сме по 7-8 часа на ден с тези деца, това е също в болнична обстановка, не само в дневните центрове. Ние не сме с инжекциите, със слушалките, ние им помагаме”, казва тя.

Закриването на болничните училища е предвидено и в новия закон за училищното образование. Проектозаконът предвижда да се обучават от различни учители от различни училища. Школото в София е с 50 годишна история. Също преди почти половин век е създадено и това в Плевен.

„Нашият екип прави всичко възможно за доброто оздравяване на децата и за доброто им връщане в общообразователните училища, да не се прекъсна тяхната подготовка и да се включат в нормалния учебен процес”, заяви Маринета Маринова, директор на болничното начално училище в Плевен.

И родители, и учители смятат, че закриването на училището ще бъде грешка. Болничните училища у нас са само 4.