Проблем в здравната система - не е ясно дали Здравната каса ще започне да покрива от тази година биомаркерите за пациенти с онкологични заболявания, за които има предвидени средства в бюджета ѝ, каквито бяха първоначалните заявки. За казуса сигнализират пациентски организации.
Тази година са заложени пари за маркерите за първи път, след дългогодишна битка на лекари и пациенти за това.
Сумата е 5 милиона лева за три диагнози - рак на белия дроб, на дебелото черво и на гърдата.
По неофициални данни - около 30 хиляди българи годишно се нуждаят от скъпоструващото изследване - което е определящо за лечението.
Маркерите са и условие касата да плаща най-съвременните терапии.
„Биомаркерите са кодът, по който се определя от кои лекарства онкозаболяването ще се повлияе“, казва Николай.
От 2 години той се бори с рак - платил е над 2 хиляди и 400 лв. за изследването.
„Потърпевш е и пациентът, защото ние нямаме възможността да си платим лечението, в същото време са блокирани и ръцете на лекарите - онколози, които не могат да си свършат работата. Ние се принуждаваме дас сме просяци, когато това няма да утежни бюджета“, каза още Николай.
Пациентски организации казват - предвидено е биомаркерите да се финансират по неприложим механизъм.
„Абсолютно недопустимо е, защото сме единствената страна, в която не се заплащат тези изследвания. А това може да доведе до удължаване на живота на хората и много по-добро разходване на средствата за медикаменти от страна на касата“, каза Боряна Ботева от „Сдружение за развитие на българското здравеопазване“.
От касата заявиха, че полагат усилия да започнат да плащат биомаркиреите бързо, но за да се стигне до това са нужни промени в нормативната уредба. А след това - фондът и лекарския съюз да преговарят дали изследването да залегне в рамковия договор.
„По време на провежданите в момента преговори между НЗОК и БЛС за разглеждане на предложения за анекс към НРД за МД 2023 – 2025 г., съсловната организация изрази категоричен отказ на този етап темата да бъде разисквана“, заявиха в своя позиция.
.Доводът на лекарския съюз - сега фармацевтичните компании плащат за тези изследвания.
„Заплащането им при неразплатената от миналата година т. нар. надлимитна дейност и очертаващ се недостиг на средства в бюджета е неприемливо“
„И това трябва да бъде довод ли, според вас? Щом друг го плаща, ние защо трябва да го плащаме? ами те не са длъжни. Хората не са обидени, а са разбити, гневни и бесни. Тези хора са принудени един път да се борят с живота, един път с рака и един път със системата“, каза Николай.
Така, откога държавата ще плаща биомаркерите остава без отговор.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK