Омбудсманът Мая Манолова настоя за увеличаване на средствата за подпомагане на деца с починали родители. Тя ще инициира законови промени, с които да бъдат облекчени процедурите.
Случаят на Блага Георгиева и 10-годишният ѝ син Николай е само един от примерите за това каква помощ получават децата, загубили родител.
„Баща му се е осигурявал 40 години, за да получи детето 185 лв. и 40 стотинки месечна пенсия“, коментира Георгиева.
Националният омбудсман, заедно с родители като Блага, обсъдиха предложенията за законови промени. Сред тях са намаляване на изисквания осигурителен стаж при наследствените пенсии, увеличаване на персоналните, които в момента са в размер на 108 лв. и отпадане на доходния критерии при тях, както и възможност за осигуряване на стипендии преди 8-ми клас.
„Каква е цената на страданието и готови ли сме ние, като общество, да спестяваме тези пари, вместо да подкрепим децата?“, попита Манолова.
Според официалните данни у нас има над 24 хил. деца до 18-годишна възраст с починал един или и двамата родители. Над 16 хил. от тях получават наследствени пенсии, а почти 2500 – персонални. Така над 5000 деца остават без целево финансово подпомагане от държавата.
Социалното министерство планира да предложи нов вид месечна помощ за деца с един или двама починали родители, които нямат право на наследствена пенсия. Ако получи подкрепа в Народното събрание, това може да влезе в сила от началото на следващата година, съобщи зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова.