Като трилър "подслушват ли ме или не" омбудсманът описа скандалът с разкритията на прокуратурата за нарушения в МВР и СДОТО при използването на СРС-та. Константин Пенчев посочи, че гаранцията подобни злоупотреби да останат в миналото е създаването на независим контролен орган, който да следи как се използват секретните методи за събиране на доказателства.
Омбудсманът напомни, че на съдиите може да се даде по-голяма възможност да контролират използването на способа. Той дори предлага разрешения за подслушване и следене да не може да се дават от съд в един град, а те да бъдат прилагани в друг.
„Доверявам се на главния прокурор, че не може тоягата и микрофонът да са в едно и също ведомство”, Константин Пенчев и допълни, че не остава безразличен по темата.
Омбудсманът се оплака, че не среща разбиране от монополистите по проблемите, които измъчват потребителите. Като примери за поредна година се очертават топлофикационните и водоснабдителните дружества, които начисляват различни такси за пренос и сградна инсталация.
Огорчение от липсата на справедливост - това е основното заключение в отчетния доклад на омбудсмана за 2012 година на база на жалбите, които са подадени до него. Пенчев, който беше председател на ВАС, коментира, че не създаването на централизиран апелативен административен съд, а промяна в Конституцията би спомогнала за намаляването на работата във върховния съд.