Омбудсманът Мая Манолова ще сезира Конституционния съд за поредното отлагане на електронното гласуване, този път през преходните и заключителни разпоредби в законопроекта за преминаването на чужди и съюзнически въоръжени сили през България, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

"Електронната идентификация трябваше да е факт от 1 януари 2018 г., отложи се за 1 януари 2019-та, а сега има законопроект на Министерския съвет за преминаване и пребиваване на чужди и съюзнически въоръжени сили през България и там ни в клин, ни в ръкав, в преходните и заключителни разпоредби се предлага отлагане на електронната идентификация за след 2020 г.", е посочила Манолова на дискусия "За или против машинното и дистанционното електронно гласуване", организирана от партия "Движение България на гражданите".

Тя е била категорична, че в случая става въпрос за нарушаване на основно конституционно право на хората като изборното право и то не може да се "промушва" през преходни и заключителни разпоредби на съвсем различен закон.

"С поведението си по отношение на машинното и на електронното гласуване държавни институции нарушават системно българските закони", е коментирала Манолова. Тя е отбелязала, че Министерският съвет за поредна година предлага на Народното събрание бюджет, в който не са предвидени средства за изпълнение на закона, за осигуряване на машинно и електронно гласуване.

Според нея ЦИК би следвало да даде отговор за обществената поръчка, публично обявена през май т.г., за проучване на пазарните възможности за закупуване или наемане на машини за гласуване.

"Има такава поръчка, има такива пари, които са дадени на някакъв субект, който трябва да направи този анализ, но вместо да чуем наистина кое би било най-рентабилно, с оглед на българските условия, като купуване или наемане на машини, ние виждаме, че през следващата година няма да има машинно гласуване, тъй като няма предвидени пари", е отбелязала омбудсманът.