Има редица мерки, които биха могли да запазят цените на тока, парното и водата. Това каза в ефира на bTV Radio омбудсманът Диана Ковачева. Така тя коментира приетия мораториум днес в Народното събрание и създаването на временната парламентарна комисия.
„Единственото ясно от днешния ден е, че трябва да се вземат спешни мерки, с които да се защитят битовите потребители. И най-малкото увеличение на цената на тока или парното ще има доста тежки последици за хората“, заяви тя.
Според омбудсмана един от начините за справяне с високите цени е намаляване на ДДС на тока.
„Важно е да бъдат взети и други конкретни мерки, защото гражданите на България са едни от енергийно най-бедните в ЕС“, каза още Ковачева. По думите ѝ трябва да бъдат подпомогнати не само битовите потребители, но и хората, които са енергийно бедни.
„Кръгът на тези хора не е ясен. Още в първия ден на парламента посочих в писмо до депутатите, че дефинирането на енергийната бедност е една от най-важните теми съвместно с недопускане повишение на цените на тока и парното“, допълни тя.
Диана Ковачева обясни и кои са мерките, които могат да помогнат на потребителите, да изкарат зимния сезон.
„Такава мярка е разсрочване на сметките на потребителите, които имат затруднения с плащането им. Да не се допуска токът да бъде спиран, когато някой не може да си го плати, а да бъде удължен срокът, в който да имаш възможност да си платиш сметката. Това важи и за ток, и за парно и да не се начисляват лихви. Задължително е всяка една мярка да бъде със срок до март или април“, каза още омбудсманът.
По думите ѝ близо 30% от жалбите до нея се отнасят до въпроси свързани с тока, парното и водата. Ковачева заяви още, че има съмнения по отношение на прозрачността на процедурите, в рамките на които се формират новите цени на тока и топлинната енергия в КЕВР.
„Информацията, която ни беше предоставена от КЕВР, беше изключително малко. Не можах да си изясня за себе си какви са финансовите и икономическите параметри на дружествата - особена на шестте топлофикационни дружества, при които цената на парното се увеличава драстично. Какви са приходите и разходите на тези дружествата през последните шест месеца, взети ли са предвид въглеродните емисии и динамиката в тяхната цена, взет ли е предвид фактът, че тези топлофикационни дружества произвеждат ток и го продават и всъщност по този начин генерират печалба и каква е тя", обясни омбудсманът.
Ковачева допълни, че накрая дори е било неясно дали тези шест дружества са подали заявления за повишаване цената на топлинната енергия, тъй като тези заявления, които трябва да бъдат качени на сайта на КЕВР, ги няма.