България въведе извънредни мерки по границата с Гърция и Турция , заради огнище на шарка по овцете , регистрирано в гръцката префектура Еврос . От днес в областите Бургас, Ямбол, Хасково и Кърджали тържищата на живи животни са забранени, а превозването на овце от едно в друго населено място ще става само след разрешение от ветеринарните власти.
Огнището от 191 болни овце е регистрирано в гръцкото село Питион, което се намира на 2 километра от турската граница и на 60 километра от Капитан Андреево. Тъй като заболяването се предава чрез паша, водопой или пряк контакт между животните , пашата на 2 километра от границата с Гърция и Турция е забранена .Шарката по овцете не е опасна за хората, но е смъртоносна за 75 % от заболелите животни.
Според земеделския министър, няма основание за притеснения за разпространение на заразата, защото са взети всички мерки от страна на гръцките и българските власти. За да се уверят, че няма заразени животни, ветеринари вече преглеждали овцете в четирите български области.
Греков добави, че ограниченията в тях ще бъдат отменени едва след като се установи, че няма заразени животни.
В Кърджали министърът на земеделието даде надежда и за малките стопани, които отглеждат по няколко крави , че и занапред ще продължат да предават млякото си на мандрите. От министерството са поискали от Брюксел, тези стопанства да се таксуват като малки ферми и да продължат да работят
„Така че тези малки ферми ще продължат да съществуват, надяваме се че до 16 септември ще получим такава нотификация, която е свързана с получаването на това разрешение”, коментира Греков.
Изискването, млякото да се изкупува само от ферми първа категория вече веднъж е отлагано от страната ни. Ако Брюксел разреши поредно отлагане, това ще спаси над 30 хиляди малки ферми.