България спешно се нуждае от два пожарни хеликоптера и самолет. Това заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

С благодарност и награда на летище Пловдив бяха изпратени екипажите на двата чешки противопожарни хеликоптера, както и колегите им от Испания, които се притекоха на помощ за пожарите у нас.

„На някои места край огнищата се образуваха гръмотевични облаци и бури и това беше опасно при полетите. Иначе въздушното пространство беше свободно и можехме да маневрираме без притеснение“, обясни капитан Ернесто Боне, пилот на испански противопожарен самолет.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Най-трудното беше да разпределим силите си ефективно между множество малки възникнали огнища. Това беше специфичното – огненият фронт не беше едно единно цяло, а множество малки огнени петна, всяко от които изискваше внимание“, добави Ян Пова, пилот на чешки противопожарен хеликоптер.

В справянето с огнената стихия неоценима помощ на българските си колеги оказаха чешките и испанските пожарникари. Веднага след възникването на пожарите в страната бе задействан Механизмът за гражданска защита на ЕС.

Първа заяви готовност Чешката република, която на 17 юли  изпрати два хеликоптера – „Блек Хоук“ с устройство за носене на вода 3 тона и БЕЛ – 412 с вместимост от 1 тон. Екипът, съставен от 19 души екипаж и техници, извърши над 50 часа полети.  Те се включиха в гасителните действия над село Отец Паисиево, Беклемето, с. Воден, между пловдивските села Скутаре и Рогош, както и при потушаването на пожара до Асеновград.

На 19 юли бе посрещнат и испанският модул  за гасене на горски пожари от въздух с два самолета „Гренадир“ с устройство за носене на вода от 6 тона. Гасителните действия се извършваха в област Ямбол между селата Воден, Крайново и Голям Дервент. Модулът бе съставен от 28 души - пилоти, технически състав и екип за връзка.