Както първо bTV съобщи двамата служители на Министерството на външните работи, арестувани с контрабандни цигари на границата със Сърбия, са привлечени като обвиняеми. Те са пуснати на свобода срещу парични гаранции.

Вътрешният министър Атанас Илков каза, че двамата служители са следени от края на 2024 година. Те са задържани на 6 януари, като първо са арестувани за 24 часа, а след това са пуснати с по-лека мярка.

„Не можем да говорим за канал това е изолиран случай. Такава беше и информацията, която постъпи и се потвърди. Не трябва да говорим за системност и продължителност на този вид престъпност. Това са двама изолирани служители. Единият е шофьор на буса, а другият служител“, каза Илков. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му този случай не трябва да слага петно върху имиджа на цялото министерство, защото там работят и много качествени хора.

По информация на bTV тепърва ще се изяснява дали в престъпната дейност са участвали и други хора, включително чужденци. 

Днес отново изпратихме въпроси до Министерството на външните работи. Попитахме ги дали имат съмнения за участие в схемата и на други техни служители, както и дали  двамата арестувани са освободени от работа. Не отговориха конкретно.

„Хора, които се опитват да нарушават закона съществуват във всички сфери на обществения и социалния живот и те следва да бъдат разследвани и наказвани от правоприлагащите институции в България по законоустановения ред“, посочиха от ведомството.

В деня на престъплението служителите на външното министерство е трябвало да изпълнят курс за транспортиране на дипломатическа поща, научи bTV от източници в разследването. Обикновено по тази начин се изпращат документи, а пощата се подготвя по определени правила.

„Всяка пратка трябва да е опакована, трябва да има и восъчен печат с герб и трябва да е обозначена с големи букви и не само на български, а и на латиница, че това е дипломатическа пратка. Съдържанието на багажа не се проверява, не минава през рентген“, обясни бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

Обикновено автомобили с дипломатическа поща се спират на границите само по сигнал, а зад волана им може да е почти всеки служител на външното министерство.

„Който има някакъв ранг или паспорт, може да бъде куриер и много често се използват редови служители на министерството, които изпълняват длъжността дипломатически куриер“, добави Керемедчиев.

В ГДБОП се води разследване по досъдебно производство, образувано за престъпление по чл. 321, ал. 6 от Наказателния кодекс, като по случая има прокурорска преписка на Софийската градска прокуратура (СГП).

В хода на разследването като обвиняеми са привлечени двамата служители на външното министерство.

Чл. 321, ал. 6 от Наказателния кодекс гласи, че, който се сговори с едно или повече лица да върши в страната или чужбина престъпления, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага или да се упражни противозаконно влияние върху дейността на орган на властта или местното самоуправление, се наказва с лишаване от свобода до шест години.

Още вчера в отговор до bTV от МВнР съобщиха, че по случая се извършва вътрешноведомствена проверка от компетентните структурни звена. От ведомството посочиха, че в момента се извършват процесуално-следствени действия от прокуратурата и не могат да дадат повече конкретика.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK