През последните години природните катаклизми стават неотменна част от съществуването на все повече държави. Как адекватно да се реагира, за да се спасят повече човешки животи? На това се учат млади хора от няколко държави, които са в балканското село Очиндол по програма „Еразъм плюс“.

Започваме със симулация на пожар във вила във Врачанския Балкан с участието на младежи от България, Гърция, Италия и Испания.

Елени току-що е завършила университет , но като повечето участници тук се учи на оцеляване и  оказване на първа помощ.

„Сега вече знаем как да предпазим хората, как да поставим тялото и още -  как вкъщи да сме готови за бедствие, да имаме аварийна чанта, както и план за евакуация“, казва тя.

„В моята страна - Италия, земетресенията са неотменна част от живота ни, въпреки страха винаги съм поставял живота на близките си на първо място, но трябва да знам как да ги опазя“, споделя друг от участниците.

Организатор на тренинга срещу огън, наводнения, засушаване и земетресения  е сдружение  „Младежда“.

„Не бива да подценяваме колко опасно може да бъде и колко бързо може да се случат нещата“, казва Елена Харалампиева от сдружението.

„Подобен проект би могъл да помогне различните нации да не остават безразлични, когато нещо се случи в останалите държави“, казва Деница, психолог.

Част от обучението  е и усвояването на езика на страната-домакин.

„Сирене“ е любимата ми дума. Моята е „благодаря“. А моята е „обичам те, България“, споделят трима от участниците.

Накрая всеки пише послание за спомен от едно незабравимо лято в България.