Общо 10 незастроени до момента плажове и районите край тях могат да образуват нов Национален парк - "Българско Черноморие". Поне такова е предложението на еколозите. Става въпрос за 6 ивици по Северното Черноморие, сред които Камчийски пясъци и Иракли, както и 4 на юг - Дюни, Аркутино, плажът край емблематичния някога къмпинг Корал, както и брегът на Маслен нос с плажовете между бившата резиденция „Перла" и резерват „Ропотамо".

Като цяло, хората по морето са раздвоени от предложението част от крайбрежието да стане национален парк. Макар и да искат да се запази природата, те се тревожат, че това ще донесе нови ограничения. Режимът на един такъв парк е много по-строг, отколкото на защитените територии и, поне според закона, в границите му не трябва да попадат населени места. Забранено е строителството, но също и бивакуването и опъването на палатки.

На територията на община Царево, където има и най-много извършени заменки със земи от горския фонд - над 20, е и една от най-скандалните сделки след „Златна Перла" - тази за бившия къмпинг „Корал". Строежът на ваканционно селище на 130 декара на първа линия на морето реално не е започнал, но има утвърден устройствен план.

„През 2007 г. е бил одобрен проектът и съответно тези хора имат пълното право, когато решат, да започнат да строят, тъй като има издадени разрешения за строеж. Параметрите са заковани и няма закон, който да ги отмени”, казва Георги Лапчев - кмет на Царево.

На промяна в закона разчита концесионерът на плажа, който подкрепя идеята ивицата и територията около нея да бъде зона, свободна от строителство.

Най-много диви плажове са оцелели в Приморско. Малките ивици между Перла и Маслен нос са закътани и труднодостъпни. От зимните бури обаче на тях почти не е останал пясък.

Край Аркутино пък е най-дългата дюна у нас - над 3 километра. И тук обаче над 700 декара от земята е частна. За момента няма актуално инвестиционно намерение, тъй като общият устройствен план на Приморско е внесен за промени в регионалното министерство.

Общината е „за" да се запазят дивите плажове, но не и около тях да не се строи, както предлагат еколозите. Край Маслен нос, например, е предвидено яхтено пристанище.

„Изграждане на едно яхтено пристанище ще изисква и територии, които ще бъдат необходими за изграждане на обслужващи зони към това пристанище. Трябва да се подхожда индивидуално към всяка една територия”, смята Димитър Германов - кмет на Приморско.

Местните също са объркани от идеята и смятат, че ще им донесе повече ограничения, отколкото ползи, тъй като ще спре развитието на региона.

Министърът на земеделието подкрепи идеята за създаване на Национален парк на Черноморието.