Общински кмет си оряза доброволно заплатата. Прецедентът е в Община Златарица. Тактически ход или вътрешни убеждения са причина за кметското решение?
Пенчо Чанев оглавява златаришката община вече трети мандат. Фишът с двойно по-ниската кметска заплата обаче вече е факт. Вместо досегашните 1400 лева, градоначалникът е взел малко под 700 за месец октомври.
Решението си Чанев описва като знак на съпричастност с общинската администрация, която се труди пълен месец, а получава с малко повече от общинските съветници, които се събират веднъж в месеца.
„Не толкова популистки, колкото в знак на солидарност с тези хора, които тука са на работа в администрацията. Хората, които идват сутрин навреме, тръгват си навреме, спазват трудова дисциплина", каза Пенчо Чанев и дава пример с техническия сътрудник - младо момче, на пълен работен ден, за 380 лева на месец.
Жена от администрацията пък е принудена да изпълнявала три длъжности за една заплата.
„Министерството на финансите дава една камара пари и казва - кмете, оправяй се. Но тя не оценява, че тази камара не се е променяла през последните 5 години. Расте минимална работна заплата, расте, поскъпва нивото на живот - увеличават се разходите за отопление, за ток и хората бягат", казва кметът.
Намерението на кмета да икономиса от собствената си заплата автоматично бърка и в джоба на председателя на Общинския съвет. По закон той взима 90% от кметското възнаграждение.
„Защо едва третия мандат стана съпричастен с администрацията? Досега не виждаше ли, че администрацията получава малка заплата?!"”, пита Стефан Бранзелов, председател на Общински съвет Златарица.
„Защо чак в третия мандат ли? Много хубав въпрос. В третия мандат е, защото в третия мандат, в началото на третия мандат беше увеличението на моята заплатата, която ми беше от първия и втория непроменяна и администрацията с между 5-8 %”, обясни Пенчо Чанев.
Действията на златаришкия кмет се тълкуват двояко. Според запознати препъни камъчето в отношенията между него и Общинския съвет са няколко отхвърлени негови предложения, като повишаване на местните данъци и продажбата на общинска земя.
„В началото на годината той внесе предложение, с което искаше да повиши заплатата си. Тогава Общинският съвет взе решение като прие заплата по-ниска от исканата от кмета, а остатъкът от парите разпредели между кметовете в населените места в общината", обясни Стефан Бранзелов, председател на Общинския съвет в Златарица.
„Ако искат да го приемат като наказателен ход, ако искат да го приемат като ход, който да ги накара да се замислят, че не е нормално за два часа работа - три, нека са 4, да получиш 240 лева възнаграждение", коментира кметът Пенчо Чанев.
„Както се казва най-лесно е там, където не си, затова че всеки смята, че върши повече работа от другите", отвърна Стефан Бранзелов.
„90% от заплатата на кмета за една сесия със 11 точки ми звучи малко... малко притеснително. Аз идвам всеки ден на работа, администрацията всеки ден на работа, той взема една заплата след мен", обяснява още кметът на Златарица.
По думите на Чанев, проблемът не е само в Златарица, а във всички общини:
„Дори и да не идва на работа, заплата ще си я получава, което е парадокс. Няма кой да контролира спазването на кодекса на труда при председателите на общински съвети, няма орган. Както и при избираемите кметове. Може да не ходят на работа, няма кой да ги контролира".