„Софийски солисти” протестират срещу ниските си заплати. Музикантите от популярния камерен ансамбъл избраха да свирят със светлоотразителни жилетки, вместо в официални костюми. Директорът на Военния клуб обаче изгони музикантите и провали празничния им концерт по случай 3 март.

Мотивът му бе, че Военният клуб е свято място и музикантите нямали право да излизат на сцена с подобно облекло.

Изкуството на солистите е познато в цял свят. Зад гърба си камерният ансамбъл има над 3500 концерта и едно околосветско турне. Днес трудът на тези музиканти се оценява на 500 лв. на месец.

Концертмайсторът Йордан Димитров е част от екипа на „Софийски солисти” от 11 години. Заплатата му е 430 лева, а опитът зад гърба му - 20 години.

14-те солисти казват, че получават по-ниски заплати от чистачите в София. И в знак на протест облякоха техните униформи.

„Оркестърът е свирил на всички континенти, без Антарктида. За мен лично е изключително обидно това, което се случва. Това институционално подхвърляне между различни дирекции и директори. Този проблем е поставен отчетливо през 2008 г.”, заяви д-р Огнян Константинов.

За концертите си „Софийски солисти” не продават билети - всеки може да се наслади на музиката им безплатно. Оркестърът се издържа изцяло от данъците и таксите на софиянци. Столичната община обещава увеличение на заплатите от 1 март.

„Това увеличение ще бъде различно за отделните музиканти - максималното е 150лв, а минималното е 100 лв. на творец. Даваме им пълна свобода да търсят възможности за изява, да концертират с билети, така че да се увеличи тяхното възнаграждение”, коментира зам.-кметът на Столична община Тодор Чобанов.

Между 2 и 10 хиляди евро на месец е средната заплата на музикантите от този клас в Европа.