Няма никакви признаци за намеса в работата на досъдебната система. Това заяви правосъдният министър Зинаида Златанова на среща със студенти по право в УНСС, предаде БГНЕС.
„Много важно за мен беше в началото на мандата категорично да направим разделителната линия, да направим разделението на властите”, каза вицепремиерът и допълни, че страната ни е под мониторинг и реформирането на съдебната система трябва да става с хора отвътре, а не с налагане на мерки отвън.
По времето на ГЕРБ традиционната структура на досъдебната система се обърна с главата надолу и вместо прокуратурата да ръководи производството, юздите бяха в Министерство на вътрешните работи и то, а ако се съди по показните акции от този период – в ръцете на политическото му ръководство.
След избора на Сотир Цацаров за главен прокурор и на Цветлин Йовчев за силов министър се създава впечатлението, че балансът е възстановен.
В същото време, документите от акцията срещу столичния общинар Орлин Алексиев показаха, че и в момента може би съществува практиката определени лица да се „пришиват” към разследвания и то по начин, който създава сериозни опасения за политическа саморазправа.
Иначе, студентите от УНСС попитаха Зинаида Златанова и за допълнителното финансиране, което Висшият съдебен съвет поиска.
„Като процент от БВП България отделя най – много пари за съдебната система. Това означава, че ние като общество сме отделили максимума, който можем за съдебна система”, каза Златанова и припомни, че е призовала членовете на ВСС да са по-внимателни с разходите си за заплати.
За по-образовани магистрати
Златанова заяви, че се обсъжда идеята теоретико-практическият изпит за правоспособност да е с оценяване по шестобалната система. По думите й това ще даде индикация за това кой факултет какви знания е дал на 11 500-те студенти по право у нас.
Тя посочи още, че трябва да се говори с МОН и отделните ВУЗ-ове за уеднаквяване на изискванията за държавните изпити, през които минават студентите, преди да се явят на изпит за правоспособност.