Журналисти излизат на протест пред сградата на прокуратурата в четвъртък заради действията на държавното обвинение и Столичната дирекция на вътрешните работи срещу управляващия редактор на „Капитал" Алексей Лазаров и редактора на вестника Николай Стоянов.
Срещу двамата е образувана проверка по сигнал на изпълнителния директор на фирма „Водстрой 98” заради публикация, с която, според него, са извършени престъпления срещу републиката и обществения ред и спокойствието на гражданите. Тя е публикувана в края на юни, две седмици след началото на банковата криза, а името на компанията се посочва заедно с още няколко като пример за големи компании, близки до Делян Пеевски, които са преместили сметките си от КТБ в Първа инвестиционна банка след раздора между бившия депутат от ДПС и банкера Цветан Василев.
Журналистите са били извикани да дават обяснения в СДВР, на която Софийската районна прокуратура е възложила проверката по случая. След получаването на сигнала, Софийска градска прокуратура преценила, че няма данни за престъпление срещу републиката и е изпратила преписката по компетентност при Районната прокуратура.
Заради това неправителствената организация „Център за развитие на медиите” организира протест „Подстрой” в четвъртък, „в 9 и 8”.
„Днес прокуратурата за пореден път оказа натиск на български журналисти, привиквайки Алексей Лазаров и Николай Стоянов от „Капитал” на разпит по очевидно несъстоятелен сигнал за „престъпления срещу републиката и обществения ред”. Считаме това за много лош сигнал и заплаха за свободата на словото у нас. Считаме, че с действията си прокуратурата подхранва съмненията, че български институции работят като под строй по волята на фирмите на няКОЙ, срещу което протестираха българските граждани повече от година”, се казва в призива на организаторите във Фейсбук.
Прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров не за първи път предприема действия срещу журналисти – в началото на април 2013 г. на разпит беше привикан журналистът на Mediapool Борис Митов, който беше заплашен от обвинение за „разгласяване” на публикувани от прокуратурата документи. И тогава гилдията излезе на протест в защита на свободата на словото.