Близо 4700 бежанци са потърсили закрила у нас за последните пет месеца. Повече от половината от тях са жени и деца.
В бежанския лагер в столичния квартал „Овча купел" са намерили убежище 450 сирийци, повечето жени и деца. Вече половин година 52-годишната Емине живее с трите си деца в ето една малка стая. „Не е виждала съпруга си от две години. Той остана в Сирия”, споделя тя.
„Няма по-хубаво от родното място! Там, където си живял и пораснал! Имам и майка, и сестра, останали в Сирия. Надявам се да се върна. но сега просто няма как”, казва Емине.
Дните й минават в домакинска работа и грижи за децата. „Свикнахме с обстановката тук. Справяме се горе-долу с помощите, които България ни дава. Достатъчно ми е, че има вода, има ток и си лягам спокойна”, казва сирийката.
В съседната стая историята се повтаря. Движин е една от 108-те жени бежанки, които живеят в центъра. Родила е малкия Исмаил преди 21 дни. В Сирия е работила в ресторант, а днес е стопанка на дом от четири стени. „Бях бременна в седмия месец, когато трябваше да ходим пеша цели 12 часа през горите, за да стигнем границата. И с тези малки деца... Просто не знам как съм тук”, казва тя.
Както повечето бежанки, и Дживин не посещава курсовете по български език в лагера. Надява се, че няма да й потрябва. „Мечтая си положението в Сирия да се подобри и да се върнем пак”, казва тя.
По данни на Агенцията за бежанците притокът на имигранти значително е намалял, а ситуацията в България е овладяна. Властите обаче алармират за нова вълна от бежанци, този път от Афганистан.
„Много ми се иска тази информация да си остане само като информация, а не като реалност, но винаги трябва да се отчита информацията, да се предприемат мерки, да сме в готовност, да се приеме тази вълна, ако я има”, коментира Христо Димитров от Регистрационно-приемателния център на ДАБ в София.
Очаква се строежът на оградата по границата с Турция да ограничи имигрантския поток.