Преди ден жена с множествена склероза осъди здравната каса за дискриминация, а институцията ще плати глоба от 250 лева.
Преди две години здравната каса решава, че скъпоструващи лекарства ще има само за болните от множествена склероза с инвалидност до 65 %. Останалите трябва сами да търсят пари за лечението си. В този момент Десислава Раянова, която също живее със страшната диагноза,- започва битка с чиновническото бездушие. Тя подава жалба в Комисията за защита от дискриминация.
В онзи момент животоподдържащата терапия струва близо 2000 лв. месечно. Парите са непосилни за болните от множествена склероза, а лечението не бива да се прекъсва. Само 5 месеца по-късно касата премахнала изискването, но Комисията за защита от дискриминация не се отказала от случая и се произнесла – НЗОК е нарушила закона.
„НЗОК е поставила пациентите в неравноправно положение”, обясни доц. Ана Страшимирова, която е председател на Комисията за защита от дискриминация.
Касата се опитва да обори в съда антидискриминационната комисия, но двата пъти решенията не са в нейна полза. Тогава случаят се отнася към Върховния административен съд. Но и оттам са категорични - болните са делени по признак увреждане, което е недопустимо. От НЗОК обясниха за bTV, че все още не са се запознали официално с решението, но ще спазят буквата на закона.
За момента касата плаща изцяло лечението на над 1100 болни от множествена склероза. Хората с повече от 65% инвалидност получават лекарства, след като минат на допълнителна комисия.