Жега до 36 градуса и нови температурни рекорди се очакват днес. Август обещава да е необичайно горещ. Какво обаче се случва с организма ни, когато излизаме от помещение с климатик навън. Лекарите обясняват, че здравето ни е застрашено, ако се подлагаме на разлика от над 10 градуса.

Въпреки горещините Данче Велкова избягва да използва климатика си. „Не ми е добре, настивам, лягам си на дивана или на фотьойла и чувствам как ми замръзват петичките”, обясни, защо не го ползва тя.

Естественият климатик в тялото ни може да доведе температурен шок при излагане на охлаждане от машини. При разлика между температурата навън и в помещението с климатика повече от десет градуса отслабва имунитетът.

„Нормално живеещи в устна кухина, нос, гърло, флора, микрофлора започват да дават растеж, който предизвиква симптоми, най-чести главоболие, хрема, болки в гърлото, така нареченото сухо гърло, изсъхване роговицата на очите, кашлица”, обясни симптомите д-р Атанас Пелтеков.

Климатиците разболяват не само със своя хлад, но и с праха, който е полепнал по техните филтри. „След известно време експлоатация това е климатикът да се демонтира, да бъде измит, с антибактериални препарати да бъде почистен. В домашни условия не се препоръчва да се прави, защото е ужасна мръсотия, просто хората не си представят какви неща, нали, се събират в климатиците’, посочи Иван Андреев.

Когато сте в колата, не позволявайте климатикът да ви духа във врата или гърба, защото това може да ви докара плексит. „Не го включвам, защото като го включа просто настивам, не се чувствам комфортно, пускам си щорите, слагам си перденцата и се чувствам по-добре”, добави Данче Велкова.

Грешка е да се спи на климатик, по-добра идея е хладен душ преди лягане. Когато климатикът работи не допускайте повече от десет градуса разлика с температурата навън.