По-скъпо или по-евтино ще купуваме основните хранителни продукти наесен?
Изследване на синдикатите показва, че границата на абсолютната бедност у нас е достигнала до 295 лева на човек.
Или иначе казано за физическото оцеляване на едно 4-членно българско семейство са необходими 1180 лева. Над 30% или над 2,5 млн. души живеят с по-малко от тези пари и оцеляват под прага на бедност. Безспорно храните са в групата на стоките от първа необходимост.
През второто тримесечие на 2016 поскъпване има при: плодовете – с 66 %, захарта - с 5,4%/ и кафето, какаото и чая – с 2, 8 %. Поевтиняват доматите и краставиците - с 13% до 30 %, яйцата – 4,9% , млякото и млечните продукти – с до 1,2%.
По данни обаче на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата цените на едро показват поскъпване на млечните продукти. Чувствително поскъпва кашкавалът, сиренето, също и кренвиршите и каймата.
Брашното отчита ръст с близо 4 %. На едро средната цена е 82 стотинки, а на дребно в София пакет брашно тип 500 се продава за 1,14 лв.
В същото време цените на зърното и по-конкретно на хлебната пшеница по борсите рязко са паднали надолу.
Причината за ниските цени на едро на пшеницата е, че пазарът в световен мащаб е пренаситен, коментира Васил Симов от Софийската стокова борса.
И макар че хлебната пшеница тази година поевтинява чувствително, производителите не могат да обещаят по-евтин хляб. Причината е, че поскъпват други суровини, като водата например. Единият процент компенсира другия, казват хлебарите.
Млекопроизводителите пък са категорични, че поевтиняване на млякото, сиренето и кашкавалът няма да има. Възможно е дори поскъпване.
Цената на хляба в момента е съвсем нормална, казва Едуард Стойчев, бивш шеф на Държванта комисия по стоковите борси и тържища. Той припомни, че цената от 0,80 лв. до 1 лв. на хляба се запази дълго и при по-високи цени на едро на пшеницата.
На въпроса защо при покачване цената на една суровина тяведнага поскъпва на пазара, а при спад на цените на едро продуктите за крайния потребител не поевтинават експертът отговори: „В България пазарът е страшно малък, много стагниран, трудно се продава, има много производители, които са на ръба на оцеляването”.
Няма как да има поевтиняване на млечните продукти, след като постоянно се търсят качествени продукти от мляко, коментира Иван Грънчаров от Асоциация на млекопреработвателите. По думите му голям проблем в момента е бизнесът в сянка.
Друг проблем в България е прекъсната връзката между производителя и крайния потребител, коментира Едуард Стойчев. Това изкривява пазара и оскъпява стоките, уточни той.