Безплатна платформа помага на хора с увреден слух да общуват по-лесно с околните. Новите приложения на Фондация „Заслушай се” изцяло премахват бариерата при общуването между чуващи и нечуващи.
Едновременно с това излезе първата у нас песен, в която текстът е преведен на езика на глухонемите чрез танц.
Чуващите, които могат да говорят езика на глухонемите са много малко. Едва ли си даваме сметка колко често хората с увреден слух биват изолирани от обществото. Към този проблем ни насочва новата песен на трима млади изпълнители, наречена „Заслушай се”.
„Идеята беше да напишем текст, който да е колкото достъпен, толкова и интелектуален и да може да го разберат всички – от малки до големи, всички хора да разберат, че има такива, които не чуват и не са някакви извънземни, а са съвсем нормални хора”, споделя единият от изпълнителите.
Това е първата песен у нас, чийто текст е изцяло преведен на езика на жестовете чрез танц. В чужбина това се случва постоянно, но в България подобна инициатива е за първи път.
От Фондация „Заслушай се” са разработили и платформа с два вида приложения, чрез които хората с увреден слух могат да общуват с чуващите без да е нужно човекът срещу тях да разбира езика на жестовете.
Кирил е на 25 години и е с увреден слух. Записва се преди година като доброволец във Фондацията, а днес тя е неговото работно място. Щастлив е, че е помогнал за разработването на платформата, която ще помогне на хиляди хора като него.
„Откакто я има тази платформа при мен няма проблем в комуникацията. Отварям си телефона, включвам платформата и нямам никакви пречки за комуникация с отсрещната страна с чуващия човек”, споделя Кирил.
Платформата предлага два вида услуги. Единият е комуникация чрез видео връзка – човекът с увреден слух се свързва с човек, който превежда диалога. Другата част от платформата има за цел да улесни нечуващите в тяхното обучение.
Платформата е безплатна и достъпна за всеки, единственото условие е човекът, който я използва да има смарт устройство, на което да бъде инсталирана.