Масови проверки на хранителните обекти започват от началото на юли. Инспекторите ще следят за качеството на продуктите и хигиената в магазините, ресторантите и търговските обекти на открито.
За да няма субективни грешки е изготвен така наречения чек-лист - подробно разписани критерии, по които да работят инспекторите. От браншовите организации възразиха, че те са прекалено сложни и направо неизпълними. От Агенцията контрираха, че безопасността на хората е най-важна. Контролът ще е най-затегнат по морето.
Най-неприятният морски сюжет
Почти всеки българин е преживявал лятна драма - почивка, прекарана в хотелската стая или спешното отделение със стомашни проблеми. Сред възможните причини са развалена храна и лоша хигиена. От Агенцията по безопасност на храните искат това лято да намалят риска - с масирани проверки.
„Попитайте 10 произволно избрани търговци на риба на морето и около морето и ще видите, че 9 от тях вероятно няма да могат да ви кажат при каква температура трябва да съхраняват рибата. А това, че протичат определени промени в рибата, когато тя се съхранява при неподходящи условия и това може да доведе до проблеми, това е друг въпрос. Нашата работа е да не го допускаме.”, обяснява изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Пламен Моллов.
На бургаския пазар „Краснодар" част от рибата налазена от мухи, а търговците имат различна представа за трайността й – между 2 и 4 дни в лед.
Изискванията на инспекторите са ясни: живата риба трябва да се съхранява в живарници, прясната - в лед не повече от две денонощия, охладената - най-много 8 денонощия при температура от 0 до 4 градуса.
По морето са командировани и допълнителни инспектори, заради водното бедствие. Те трябва да ограничат заразите сред хората и животните.
Подготвени са промени в Закона за храните, така че да се храним с по-качествени продукти. Предстоят промени и в информацията на етикета - съставките, които предизвикват алергии трябва да се открояват, ще трябва да се обявява съдържанието на мляното месо - дали е тлъсто или не, както и държавата производител.
Повечето от тези промени ще влязат в сила до края на годината.