Конфедерацията за защита правата на децата обяви война на социалните служби. След отнемането на четири деца от биологичните им родители доброволците решиха да защитят правата им. Екип на bTV проследи къде „куца" помощта, наречена социална, в един български град - Плачковци.
През лятото Миглена и Ивайло стават родители за четвърти път. Живеят бедно, но държат сами да отглеждат децата си. Заради недоимъка и липсата на добри условия за живот са под наблюдението на социалните от четири години.
„Лично аз сезирах за пръв път отдел „Закрила на детото” за условията, при които живеят те. Тогава бяха две деца”, обясни кметът на Плачковци Стефан Петров.
Липсата на хигиенни навици не само отдалечава благодетелите, но и става причина в средата на ноември социалните да отнемат и четирите им деца. Най-голямото взимат направо от детската градина. „Тя повтаряше само „мама", обясни директорът на градината Петя Димова.
Трите сестри на 2, 4 и 6 години са настанени в приемно семейство в детското селище в Трявна. За четиримесечното им братче се грижи семейство в Габрово.
„Хигиената е изключително занижена, навсякъде е разхвърляно, мръсни дрехи, вещи. Включително изхождания в едно детско гърне, които се търкаляха из стаята, фасове, пепел от печката”, обясни Цанка Недева от отдел „Закрила на детето" в град Трявна.
„Превес, за да изведем и четирите деца, беше увреденото състояние на най-малкото дете, което беше рисково за живота му видимо”, обясни началникът на отдела „Закрила на детето" към Дирекция „Социално подпомагане" в Габрово Павлина Марева.
От Конфедерацията за защита на правата на децата се обявиха против крайната мярка на службите. „Първата нередност, която считаме, че съществува, е заповедта. Липсата на реквизити и в крайна смветка пороците, които съдържа”, обясни председателят на организацията Йордан Тодоров. „От страна на социални служители в тази сфера се наблюдава защита на някакви други интереси, но не и интереси на децата. В случая децата са средство за защита на нечии интереси”, смята Ирина Панайотова от Конфедерацията за защита правата на децата.
Междувременно за по-малко от месец родителите успяват да приведат в подходящ за живеене вид къщата, която обитават. „Най-тежко, че децата се измъчват по този начин и им се натоварва и психиката”, коментира майката Миглена.
Тя и съпругът й Ивайло вече са подали заявление за прекратяване на настаняването на децата им в чужди семейства. „Вариантът да бъдат настанени в приемно семейство, дори и на това семейство да се плаща, аз не го одобрявам, а всъщност биологичните родители да бъдат лишени от някаква финансова помощ. Трябва да се работи със семейството като цяло, а не да се разделят”, настоява директорът на детската градина в Плачковци Петя Димова.
„Може би това е добър вариант за отглеждане на децата и в много от случаите може би бихме спасили децата да останат да живеят в рожденните си семейства, а не да бъдат извеждани в приемни”, смята Павлина Марева от дирекцията в Габрово.
Ако родителите изпълнят предписанията на социалните, до дни децата ще бъдат върнати при тях. Ако допуснат отново да изложат здравето им на риск обаче, законът позволява дори отнемане на родителските права.