България трябва да стане нормална държава, в която преди празниците цените падат, вместо обратното и това да стане практика. Това заяви земеделският министър Мирослав Найденов с уточнението, че последните коледно-новогодишни празници са били първите, при които се е забелязалло някакво поевтиняване, т.е. движение на пазара в правилната посока.
Коментарът на Найденов пред журналисти бе направен по повод предстоящите Великденски празници, по време на които министърът увери, че цените на яйцата ще се задържат около 30 ст., а на килограм агнешко – до 16 лв.
„Имаме трайна тенденция за стабилизиране на цената на конвенционалните яйца от т. нар. свободни кокошки - от около 30 ст. и за агнешкото - от около 12 лв. за килограм, при 6 лв. кланична цена. Няма основание таванът на агнешкото да надвишава 15-16 лева”, каза още министърът на земеделието и храните.
Той предупреди търговците за засилени проверки за цените и качеството на предлаганите в следващите дни продукти. Българската агенция за контрол на храните ще засили контрола с цел пресичане на спекулата, като заловените нарушители ще бъдат санкционирани много строго, закани се Найденов. И припомни добре познато правило, което обаче не се прилага особено мащабно у нас - който заложи на нормалните цени, ще спечелят, защото ще увеличи оборота.
Мирослав Найденов отправи съвет и към домакинствата – замесете собствени козунаци! "Имаме всички необходими продукти в магазините за това и със сигурност ще останат по-доволни", коментира министърът.
Големият бич за българската гора и дивеча са бракониерите
Мирослав Нейденов обърна внимание и на проблемите на българските ловци, на необходимите провеми при правилата за съхранение на обстрелян дивеч, както и на санкциите за бракониери.
„Предстоящите промени в Закона за горите са много цении. Горските стражари ще получат правомощия, равни на тези на полицаите. Тяка донякъде ще можем да се противостоим на бракониерските набези. Не може да убиват бременни животни, да безчинстват и да остават безнаказани. Хубавото е, че вече има осъдителни присъди за такива действия”, подчерта ресорният министър.
По думите му приходите от ловен туризъм са с 30 на сто повече през изминалата година, и не е редно този голям ресурс да бъде оставян да изтича. „Имаме само две лицензирани кланици за дивеч, което е пренебрежително малко. В момента по-голямата част от доставката на дивеч е нелегална и това крие риск за здравето на хората”, каза още Найденов и добави, че ще препоръча на шестте държавни горски предприятия да инвестират в охладителна техника, за първична обработка и замразяване на дивеча.
От своя страна зам.-директорът на БАБХ д-р Николай Лилов обобщи, че в България годишно се отстрелват 270 благородни елени (19 тона месо), около 500 лопатари (15 тона месо), 850 сърни (12 тона месо и 22 000 диви свине (660 тона месо. Цялото това месо отива главно в ресторантите и проблемът с неговото съхранение, безвредност, качество, обработка и предлагане трябва да се реши на държавно ниво, посочи Лилов.