Предоставяните от фирми т.нар „бързи кредити” до 400 лева ще се регулират по същия начин, както и по-големите финансови инструменти заради многото злоупотреби в сектора. Това решиха депутатите, които приеха изменения в Закона за потребителския кредит.

Хиляди финансово затруднени българи станаха жертва на широко рекламираните „бързи кредити”, които нерядко се оказват с неясни условия и големи разходи и пращат гражданите в ръцете на колектори. Целта на промените е и въвеждане на разпоредбите на Директива 2008/48/ЕО за договорите за потребителски кредити.

Парламентът прие без дебати на второ четене промени в Закона за защита на потребителите. Клиентът вече ще има не 7, а 14 дни, за да се откаже от покупка, направена от разстояние или извън търговския обект, без да дължи обезщетение или неустойка и без да заплаща каквито и да е разходи.

Измененията уреждат съдържанието на задължителната преддоговорна информация, която се предоставя от търговеца и е неразделна част от договора от разстояние или от договора извън търговския обект.

Всичко това е особено важно при пазаруването онлайн - сегмент, който се развива изключително бурно у нас.

За неизпълнение на тези задължения, на физическите лица ще се налага глоба от 100 до 1000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица - имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. за всеки отделен случай.

Безкрайните ремонти остават в миналото

Търговецът е длъжен да удовлетвори искане за разваляне на договора и да възстанови заплатената от потребителя сума, когато след като е удовлетворил три рекламации на потребителя чрез извършване на ремонт на една и съща стока, в рамките на срока на гаранцията, стоката все още не работи както се очаква от нея, записаха депутатите.

Потребителската електроника е сред секторите, в които при досегашните разпоредби беше напълно възможно клиентът многократно да извървява разстоянията от дома си до магазина и гаранционния сервиз без реална възможност да върне закупения уред или да получи нов от търговеца.