Инвалидни пенсии ще получават само хората с увреждания, които работят. Това предвижда проект за промени в Кодекса за социално осигуряване. Пенсиите, които се дават пожизнено, ще отпаднат. Проектът все още се обсъжда в работна група.
Те са резултат от нова концепция на социалното министерство за медицинската експертиза в опит да се ликвидира проблема с фалшивите инвалиди, които източват НОИ. В момента близо 1 милион българи получават инвалидни добавки.
Най-кардинална промяна засега се очертава да бъде именно отпадането на пожизнените пенсии. Дори и лекарите да преценят, че заболяването е за цял живот, пенсията ще се дава за срок от 5 години.
Според написаните от НОИ промени, право на инвалидна пенсия ще имат само хората с увреждания в работоспособна възраст, и то само тези от тях, които се осигуряват за пенсия, т.е. които работят. Най-вероятно, останалите ще разчитат на социална помощ.
„Това, че един човек е болен и не може да работи, не го прави непременно пенсионер. Той ще получава помощи, но от друг източник. Защото пенсионната система е система, от която черпиш когато нещо си внесъл", каза Димитър Маналов от КТ "Подкрепа".
Преценката за отпускане на пенсия ще зависи и от конкретното работно място, което заема човекът с увреждане. В становище на самия осигурителен институт обаче се казва, че това може да доведе до дискриминация.
Нина Жишева, която от години е в инвалидна количка, не намира логика и в друга идея. Да отпадне получаването на пожизнени инвалидни пенсии.
„Ако направят така, че след максимум 5 години аз да стана от количката си и да тръгна както всички останали, аз им обещавам, че тази пенсия за тези 5 години ще им я подаря", каза Нина Жишева.
„Не знам тъпотия ли е, цинизъм ли е. Или по-малко от двете. Когато човек е загубил работоспособността си и не може да я възстанови до края на живота си, някой е преценил, че края на този живот трябва да дойде до 5 години", добави Димитър Маналов.
Ако промяната стане факт, хората, които в момента получават пожизнени пенсии, няма да бъдат ощетени. Законът ще важи само за новите случаи.
В промените е залегнало и създаването на нови експертни комисии към НОИ, за съществуването на които ще са необходими допълнителни поне 5 милиона лева годишно.
Пред камерата ни не пожелаха да застанат нито от НОИ, нито от социалното министерство. В телефонен разговор от ведомството обясниха, че новата им концепцията за инвалидните пенсии била криворазбрана от осигурителния институт, който по нея е писал промените. Хората с увреждания, които не работят, щели да продължат да получават пенсия.
Тепърва всички идеи ще се сложат на масата на преговорите и ще стане ясно кой прав и кой крив.