Нормативни промени уреждат изборът на екип или на лекар да стават само по искане на пациента, оповестиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ).
Измененията в наредбата за достъп до медицинска помощ включват още съставяне на списък на допълнително поисканите услуги за битовите условия в болниците. По този начин ще се спрат практиките да се иска плащане за някои от тях. В Наредбата услугите са назовани по вид и се оставя възможността болниците да ги остойностяват самостоятелно на пазарен принцип.
Една от промените засяга изискването избирането на лекар или екип от пациента да става само след като той вече е приет в болницата по клинична пътека и му е определен лекуващ лекар или екип. С цел гарантирането това право на пациента в практиката, в заявлението за "избор на лекар/екип", се въвежда нова рубрика, която ще се попълва от лечебното заведение и в нея ще се вписва изборът на пациента.
„Така че се надяваме по този начин да не даваме възможност от отклонение от добрите норми и принуждаване пациентите така да избират екипи, дори в случаите, в които болницата разполага само с един екип”, каза Ивелина Георгиева. Според пациентски организации, промяната няма да спре порочната практика навсякъде.
„Обществена тайна е, че чрез така наречения избор на екип хората доплащат и така болниците попълват дупките в бюджетите”, изясни казуса Станимир Хасържиев, представител на пациентска организация.
Само процент обаче от бюджета на Александровска болница например са средства дошли от такси за избор на екип.
„Считам, че болниците от типа на нашата биха приветствали всеки един акт на министерството на здравеопазването, който защитава правата на пациентите. доц. Димитър Боланов, зам- дир. по лечебната част в Александровска болница
До промяната в наредбата се стигна, след серия сигнали на пациенти, че задължително условие за болничен прием е заплащане за избор на екип. „Някой лечебни заведения има такса свиждане, има такси свързани с битови условия като например, че стаята има по различно разположение”, уточни Георгиева.
Новите разпоредби предвиждат още, че не се допуска заплащане за придружаване на болни деца. В кръга на възможните услуги, за които се плаща, е включено придружаването на болен над 18 години, но само при условие, че за придружителя е осигурено легло.
Проектът за изменение и допълнение на Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ е оповестен на сайта на МЗ за обществено обсъждане.