Противоречие в българското законодателство създава рискове при ражданията в домашни условия – това стана ясно от дискусията между и.д. директор на „Шейново" д-р Румен Велев, адвокат Даниела Фъртунова от Българския хелзинкски комитет и Ралица Димитрова от НПО „Родилница", родила е второто си дете вкъщи.

Повод за обсъждането на темата даде случаят с бебето, прието в полумъртво състояние в „Шейново” три дни след раждане вкъщи. 31-годишна родилка и бебето й постъпили по спешност в неделя. Майката твърди, че при раждането е асистирал бащата.

„Детето постъпи преди няколко дни в доста тежко състояние. Ситуацията му беше изключително тревожна, беше в много тежка дихателна недостатъчност, беше въпрос на време”, обясни д-р Велев.

Въпреки че не беше категоричен в заключението, че на раждането е присъствало медицинско лице, което според българското законодателство е незаконно, лекарят обясни, че пъпната връв на бебето е била обработена както в болница, а на пациентката е направен разрез, който бил зашит с конец, използван от акушерите в лечебните заведения
.
„Незаконно е медицинско лице да присъства на домашно раждане. Не е незаконно пациентка да избере къде да роди”, обясни д-р Румен Велев.

Именно във фактическата липса на възможност за избор се крие проблемът, според адвокат Даниела Фъртунова. Българският хелзинкски комитет е подал от името на жалбоподателка подобна жалба в Европейския съд за правата на човека. „От гледна точка на правото няма „за” и „против” домашното раждане – в Европейския съд вече има практика, че жената има право да избере къде да роди и ако не е предоставена такава възможност, всъщност й е отнето правото на личен живот”, обясни юристът.

Според Фъртунова е необходим нов регламент, така че присъствието на медицинско лице на домашното раждане да не е незаконно. „Дискусията не е за това къде трябва да ражда жената, а дали трябва да е под наблюдение от акушер”, подчерта адвокатът.

На това мнение е й Ралица Димитрова. „Все повече жени раждат вкъщи, нещата са много неорганизирани и трябва да бъде регулирана асистенцията в домашни условия”, категорична е жената. Тя споделя, че страховете й да се повтори предишното й раждане в болница са били много по-големи, отколкото страховете от усложнения при домашно раждане.

„При второто раждане бяхме аз и мъжът ми. Не се страхувах повече, отколкото в болница. Ако има усложнение, веднага се търси лекарска помощ”, обясни майката.

Д-р Румен Велев подчерта обаче, че „раждането е дълъг и сложен процес”. „В някои случаи могат да възникнат усложнения, които настъпват рязко. Лекарите се страхуват, че ако това се случи, трябва да се осигурят условия – в рамките на 10 15 минути трябва да се стигне до болница”, обясни директорът на „Шейново”.

Той изреди три варианта, при които се стига до раждане в домашни условия: „Първият е, когато има обстоятелство, при което родилката не може да бъде транспортирана – например големи снегове, през които линейката не може да мине. Вторият е с цел укриване на раждането, а третият вариант е осъзнат и доброволен избор, което принципно е незаконно”, подчерта д-р Велев.

Директорът на „Шейново” подчерта, че стремежът на ООН и на Световната здравна организация (СЗО) е да стимулира раждането в болница. „Добре е да има такъв дебат – кара ни да създаваме по-добри условия в болниците, така че все повече жени да избират да раждат в болница”, увери лекарят.

Адвокат Даниела Фъртунова обаче контрира: „Точно СЗО посочва, че трябва да бъде стимулирано домашното раждане с акушер – трябва жената да има избор за асистирано раждане в болница или асистирано раждане вкъщи.”

Домашното раждане в Бургас

Последният случай на станало публично известно домашно раждане беше в Бургас. Тогава прокуратурата повдигна обвинение към майката. Последната новина е, че делото е прекратено.

24-годишната студентка по оперно пеене Сияна Ралева ражда у дома си първото си дете. Раждането започва към 2:00 часа през нощта, но въпреки усложненията, родителите подават сигнал на Спешния телефон 6 часа по-късно. Дошлите на място лекари само установяват смъртта на бебето.

В хода на разследването е установено, че раждането е извършено в домашни условия, без да е било планирано. Младата майка е ходила редовно на консултации и не е споделяла пред акушер-гинеколога си, че смята роди вкъщи.

„Има доказателства за това, че сме планирали да раждам в МБАЛ-Бургас. Аз не съм се приготвяла за домашно раждане”, категорична бе Сияна пред bTV.

Освен документ за избор на болница, родилката попълва предварително и заявление за отказ от ваксинация на бебето. Според здравните власти, Сияна отказала да влезе в болница дори и сред като минал термина й под предлог, че моментът не е настъпил.

Появата на бебето у дома е изненада и за близките й. Според материалите по делото, те не повикали по-рано Бърза помощ, защото не разбрали, че раждането е настъпило.

Два месеца по-късно делото за смъртта на бебето е прекратено. „В хода на разследването е установено, че детето е починало повече от 24 часа преди раждането му. Установена е също така и причината за смъртта, а именно - асфикция, в резултат на прегъване на пъпната връв”, обясни говорителят на Районната прокуратура в Бургас Георги Чинев.

„Разследването не е установило виновно поведение от страна на родителите на детето и то такова, стоящо в причинна връзка с настъпилата смърт”, категорични са от прокуратурата.

Допълнителна експертиза, която да установи дали детето е имало шанс да бъде живо родено в болница, не е изисквана. Раждането в домашни условия само по себе си не е престъпление, освен ако съзнателно не е причинена смъртта на бебето.

„За убийство, извършено от майка върху рожба във време на раждане или веднага след него, предвидената от закона санкция е лишаване от свобода до три години”, обясни Георги Чинев.