„Конфискация на джипове и АТВ-та, засечени в природните паркове,” предлага министър Нона Караджова като промяна в Закона за защитените територии. Целта е да се спре влизането им в Рила и Пирин, защото налаганите досега глоби нямат ефект.
Най-много нарушители според екоминистерството има в района на Седемте рилски езера. Там джипове извозват туристите, които по една или друга причина избират този вид транспорт. За удоволствието да изминат петте километра до хижата на езерата в условия на оф-роуд и да се върнат до начална станция на лифта плащат 15 лева. Не получават обаче билетче.
„Искаме да си е легитимно, да си издаваш билетчета и готово,” твърди Иван Димитров, шофьор на един от джиповете. „Има хора, които ги е страх от лифта, инциденти стават, лифтът е с работно време, ние сме почти 24 часа тук.”
„Питали сме много пъти да си плащаме за това, за да караме редовно, законно, дали в общината, дали в парка, да ни издадат разрешителни, обаче не може - защото сме били замърсявали околната среда,” споделя Кирил Здравков, друг колега с 4x4.
Шофьорите на петте джипа, обслужващи туристите, твърдят, че не излизат от очертанията на този път и не навлизат навътре в защитената зона. Въпреки това обаче всички те имат по няколко глоби, които упорито отказват да платят.
„Ние ги обжалваме и те отпадат кой е виновен, аз ли съм виновен, защо да ги плащаме, като ги обжалваме?,” недоумява Иван Димитров.
Шофьорите разказват още, че при инцидент или природно бедствие, хората звънят първо на тях.
От Националния парк обясниха, че джиповете и АТВ-тата замърсяват въздуха и причиняват ерозия на почвата и на практика няма как да им се издадат разрешителни. Само за тази година са издадени 66 наказателни постановления само за района на Рилските езера. Глобите са от 100 до 5 000 лева.