За две години село край Бургас прави втори референдум. Хората в Черни връх са изправени пред парадокс - повечето искат да станат част от община Бургас, но ги спъват административни пречки.

По 30-километровия път до Камено рядко минават коли, не само защото целият е в дупки. Хората от Черни връх пътуват по-често до Бургас, който е само на 7 км. Местните искат да минат към по-голямата община, за да може проблемите им по-лесно да бъдат решавани.

„Пропада пътят от тежките камиони, изтласква всичко нататък и потъва всичко във вода. И като минат колите, чак бабата пръскат вътре”, оплаква се Стойчо Магриотов - жител на с. Черни връх.

От две години училището е затворено и превърнато във фитнес клуб. Но това не задържа младите хора.

„Можете ли да си представите - вместо да учи в Бургас това дете, го караме на 20 км и учат в село Русокастро. Ние нямаме нищо общо с Камено - 90% от населението работи в Бургас, нас ни обслужва Районен съд-Бургас. Това е някакво недоразумение”, коментира и кметът Христо Михов.

Въпреки това референдумът преди година и половина се оказва неуспешен - заради изискването не само 50 + 1 % от хората да кажат „да", но и до урните да отидат толкова, колкото са гласували на местните избори. Условие, трудно постижимо в обезлюдяващите села.

Камено, на чиято територия е нефтената рафинерия, вече не е привлекателно за местните, тъй като приходите отиват в държавния бюджет.

Нов референдум очаква местните, след като община Бургас реши, че е готова да ги приеме. Още шест села са на път да ги последват. Ако това стане, административната карта на областта ще бъде сериозно прекроена.