Всяко десето дете в България се ражда недоносено, алармираха от Фондация „Нашите недоносени деца".
В световен мащаб всяка година се раждат около 15 милиона недоносени бебета. За България статистиката е най-тревожна в градовете Пловдив, Варна, Враца и Сливен, където преждевременните раждания са над средните за страната - около 20%.
Недоносените бебета са с повишен риск от развитие на детска церебрална парализа или друг проблем на моториката. Поради това е необходимо да се следи неврологичното развитие с повишено внимание, да се правят всекидневни масажи, консултации с детски невролог и доктор по физикална медицина.
В петък родители поискаха Здравната каса да поеме грижата за недоносените деца.
Близнаците Краси и Стефан са родени преждевременно. Всеки един от тях е тежал едва 1000 грама. Стефан страда от детска церебрална парализа - затова 3-годишното дете се нуждае от всекидневна рехабилитация.
„Правят му се много процедури, за да може след време да проходи и да се обслужва самостоятелно”, обясни майката Виолета.
Рехабилитацията на малкия Стефан излиза 500 лева на месец. Това, което се поема от Касата в момента, са едва десет дни в месеца, останалите две седмици се плащат от семейството.
Акушери настояват НЗОК да поеме финансирането на цялостната рехабилитацията на всички недоносени деца като Стефан, които са родени с тегло под 1000 грама.
„Проблемът, който често безпокои родителите на тези семейства, е, че при останалия период от време финансирането на това много важно за децата лечение трябва да бъде осъществено от самото семейство, с частни рехабилитатори, което е непосилно за голяма част от семействата”, обясни доц. Ралица Георгиева от СБАЛ по детски болести.
По думите на проф. Боряна Слънчева, задачата на рехабилитацията е след първата година от раждането теглото на недоносеното бебе да се изравни с това на доносените деца.
Освен това НЗОК поема само по един час на ден, а често бебетата се нуждаят от 2-3 часа. „След посещението на рехабилитацията и аз започвам рехабилитацията в домашни условия”, обяснява майката на Стефан Виолета.
Експертите посочват необходимостта от регистър на недоносените бебета, за да се следи развитието им до навършването на 2 години.